StatCounter

13 Şubat 2015 Cuma

GÜNEŞ, OKYANUS, ROM VE ESMER TENLİ KÜBA NOTLARIM

Küba gezisi sırasında bir kenara not aldığım tüm bilgileri, iş, gezi ve aşk üçgeni içinde zaman bunalımından dolaylı bir yazıya dönüştüremedim. Bu bilgilerin saf halini birilerine faydası dokunur düşüncesi ile ancak gezi notları şeklinde paylaşabiliyorum. Beş yıl ara ile iki kere Küba görmüş birinden çıkan bu notlar umarım Küba tatili yapacaklara yardımcı olur.

Güneşi tenimi yakar,  kumsalı ruhumu: Havana notları♪ Havana’nın Puerto Caddesinde Atatürk’ün, ve Boyeros beldesinde ise Nazım Hikmet`in dikili büstleri bulunuyor.

♪ Che, Temmuz 1956`da, eşi Hilda Gadea`ya yazdığı bir mektupta "Bundan böyle, tıpkı Hikmet'in yaptığı gibi, kendi ölümümü rahatsız edici bir olgudan daha fazlası olarak görmeyeceğim: 'Ve yalnız / yarım kalmış bir şarkının acısını toprağa götüreceğim'" diye yazmıştı. >>link


♪ Nazım Hikmet'in aynı mısraları Enesto Che Guevera'nın Havana Körfezi'ne tam karşıdan bakan Casablanca bölgesindeki evinin girişinde, bir tabelada yazılı bulunuyor. 

♪ Küba Karayiplerin en büyük adası ve nüfusu 11.7 milyon. Başkent Havana`nın nüfusu ise 3 milyon ve Latin Amerika ülkeleri arasında en yüksek okur-yazarlık seviyesine sahip.


♪  İki tür para biri mi bulunuyor, CUC: turistler için geçerli olan para birimi (Tourist Peso) ve yerel halkın kullandığı Peso,  1 CUC = 1 Amerikan dolarına denk gelirken aynı zamanda 24 Küba Pesosuna eşit.


 Hemingway`in Finca Viğia, "seyir evi" anlamına gelen  evi orta sınıfın ağırlıklı yaşadığı San Francisco de Paula kasabasında bulunuyor. 1886 ylında İspanyol mimar Architect Miguel Pascual y Baguer tarafından inşaa edilen evi Hemingway 1940 yılında 12,500 dolar vererek satın almıştı. 21 sene bu evde yaşayan Hemingway`in vefatından sonra 1961 de Küba devleti evin sahipliğini üstlenip bir müze haline getirdi.

 Hemingway ev/müzesi Pazartesi - Cumartesi arası 10:00 - 16:00 arası ve pazr günleri 9:00 - 13:00 arası  ziyaretçilere 3 CUC karşılığında ziyarete açık.


♪ Hemingway “The Old Man and the Sea” ve “For whom the Bell Tolls” kitaplarını Küba`da ki evinde yazdı. ♪ İşçi günü Küba'da resmi tatildir ve Havana'nın Jose Marti meydanında her yıl 1 Mayıs günü sabahın erken saatlerinde başlamak sureti ile kutlanır.

♪ Kübadan çıkmak çok zor olduğu için halkın merak ettiği hislerden biri: kar ve kardan adam yapmak. 

♪ Adanın ilk sakinleri "Ciboney" ve "Guanahatabey" yerlileri. Sonrasında Venezuella`nın "Taino" kabilesi adayı alıyor fakat 1511 İspanyollar ele geçirerek Tainoları köle olarka kullandılar. Tainolar hastalıkltan ölünce İspanyollar Africa dan şeker kamışı tarlalarında çalıştırmak için binlerce köle getirdiler.

♪ 1898`de İspanyollar ülkeden A.B.D yardımı ile atıldı fakat bu sefer de Amerika`nın kumar, sex, uyuştucu için arka bahçesi haline geldi, 1959`da Fidel önderliğidine Komünist Devrimciler 1959’da  Fulgencio Batistayı alaşağı ederek kontrolü geri aldılar.

♪ Diğer Latin ülkelerinden farklı olarak Kubanın gözde sporu futbol değil baseballdur. 1860 larda A.B.D nin ülkeye getirdiği bu sporda Küba milli takımı Dünyanın en iyi takımlarından biridir.

♪ Küba Komünist Partisi tek yasal partidir. Kübalılar partinin başkanını seçme hakkına sahipler, Fidel Catro 1959-2008 arası ülkenin cumhurbaşkanı, başbakanı, ordunun baş komutanı ünvanlarına sahipti. ♪  Kesinlikle gidilip görülmesi gereken, bahçesinde oturup yeme-içme keyfi yaparken dinlenebileceğiniz Hotel National` tarih boyunca  Marlon Brando, Frank Sinatra, Nat King Cole, Ava Gardner gibi ünlüleri ağırlamış.

♪  God Father 2 filminde, Al Pacino'nun Küba'ya gezisi sırasındaki toplantı sahnesi Hotel National'de çekilmiştir.


♪ Yüzölçümü kaba olarak 1200km x 100km olan ada için halkın kullandığı bir de takma ad var, kuş bakışı bakıldığında bir timsahı andırdığı için ‘El Cocodrilo’ ya da  "El Caimán".

♪ Küba Bacardi Rom`un ilk doğduğu ülkedir, Castro`nun kontrolü ele almasından sonra fabrikaları Puerto Rico ya taşındı.

♪ Dünyanın en küçük sinekkuşu "Bee Hummingbird" ve en küçük kurbağası Küba da bulunuyor


♪ Tarih öncesi çağlardan kalma bir balık olan Manjuarí artık sadece Küba  sularında bulunuyor.


♪  Sierra Maestra dağlık alanında bulunan "Pico Real del Turquino", dağı ülkenin en yüksek noktası, turquoise tonlu bir manzara sergilediğinden bu ismi almış.♪  Havana`da da bir Çin Mahalesi "ChineTown" bulunuyor.

♪  Küban Pesosunu vapur, otobüs, tren gibi halk taşıtlarında kullanabilirsiniz. Bu halk taşıtlarında 1 Peso yerine 1 CUC vermeyi denediğinizde 1 Pesonun biletçinin cebine gittigini, yerine ise 1 Küba Pesosu konulduğunu görürsünüz!


♪  En yeni american arabası 1959 model, ve arabası olan herkes kendisi aracını tamir edebilecek kadar iyi bir tamirci.

♪  İnsanı Gelişme Göstergesi (HDR) verilerine göre okur yazarlık oranı %99.8 


♪  Yine insanı Gelişme Göstergesi (HDR) verilerine göre ortalama insan ömrü 79.26 yıl ve 5 yaş altı çocuk ölümleri dünyanın en düşüğü olarak %0.4 oranında.


♪  Küba tıp ve sağlık sistemi konusunda dünyanın en gelişmiş ülkelerinden biri, öyle ki her 170 yurttaşa bir doktor düşüyor.


♪ Çernobil faciası zamanında nükleer patlamadan etkilenen çocuklar ve ailelerini Küba'ya davet edilerek sağlık yardımı yapılması sağalandı. O günden bu güne Havana'da yaşayan bir çok Rus kökenli yurttaş bulunuyor.


S.Gun

Şubat 2015

2 comments:

1-2 notum var yaziya iliskin nacizane. 1 cuc 1 dolar, yani dolarin ikamesi olarak yaratilmis tam anlamiyla. Hemingway 7 yil Havana'da Obispo caddesindeki Ambos Mundos otelinde kaliyor, o mojito hikayeleri o donemden. Canlar Kimin Icin Caliyor'u bu otelde yaziyor..

RisingSun eklediğin bilgi için çok teşekkürler, 1CUC = 1 USD olarak değistirdim lakin Hemingway, Çanlar Kimin için Çalıyor, "For Whom the Bell Tolls" kitabının sadece birinci bölümünü (1932-39 arası) bahsettiğin "Ambos Mundos" otelinde ikamet ederken, geri kalanın tümünü ise Finca Viğía bölgesinde bulunan evinde yazmıştı

Yorum Gönder

PAYLAŞIN

Twitter Delicious Facebook Digg Stumbleupon Favorites More