Ana içeriğe atla

Toronto Sokakları İşgal Altında


Sert ve kanlı Arap baharının ardından, şimdi de süslü ve yumuşak Amerikan Baharı gündemde! Amerika'daki duyarlı bireyler ülkelerindeki ekonomik düzensizliklerin ve adaletsiz varlık dağılımının mimarı olarak gördükleri Wall Street Borsası'nı (temsili bir günah keçisi) protesto etmek için sokaklara döküldü. Protestocular hem sokak gösterilerinde hem de internet sitelerinde ve sosyal paylaşım platformlarında seslerini milyonlarca kişiye duyurdu, duyurdukça da güçlendi.

"Biz yüzde 99'uz" sloganıyla tepkilerini dile getiren eylemciler, Amerika Birleşik Devletleri'nin en zengin %1'lik kesiminin elindeki varlıklarla geri kalan %99'un sahip olduklarını karşılaştırıyor. Ve haklı olarak, sokaklara dökülüyor! Bu kimilerine göre anlamlı, kimilerine göreyse fazla sulu hareketlerine de "Occupy Wall Street" yani "Wall Street'i İşgal Et" ismini veriyorlar..

15 Ekim 2011, Amerikan Baharı'nın deyim yerindeyse "Dünya Baharı'na" döndüğü tarih olarak kayıtlara geçti. Dünyanın pek çok ülkesinde benzer oluşumlar baş göstermiş ve her nasılsa kısa zamanda (teknolojik devrim) ortak hareket eden organik bir yapıya dönüşmüştü. Bu ortak hareketin sonucu olarak 15 Ekim'de Londra, Washington, Tokyo, Sydney, Montreal, Dublin, Hamburg, Hong Kong ve daha pek çok kentte protestolar düzenlendi.. O gün, elbette, Toronto da hareketli bir gün yaşadı..


Küresel hareketin Toronto ayağı kendisini "Occupy Toronto" olarak isimlendiriyor. 15 Ekim'de onlar da sokaklardaydı! Kentin finans merkezini kuşattılar, saatlerce caddeleri renklendirdiler. Amerika'daki eylemciler kısmen de olsa polis ile karşı karşıya gelmişti, Kanada'da ise durum oldukça sakindi. Haber kanalları gün boyu protestocuları takip etti, canlı yayınlar yaptı. 

Eylem öncesi dört bir yanda Occupy Toronto imzalı afişler göze çarpıyordu.


Occupy Toronto, internet sitesinde kendisini şu cümlelerle tanımlıyor:

"Occupy Toronto, gücünü halktan alan barışçıl bir harekettir. Ülkemizdeki ve dünyadaki güncel politik ve ekonomik sistemlere karşı bir duruş sergiliyoruz. Wall Street'in işgali ile başlayan hareketle aynı değerleri ve felsefeyi paylaşıyoruz ancak onlardan bağımsız olarak bir araya geldik. Toplumun yaşadığı zorluklara çözüm bulmak gibi ortak bir amaca hizmet ediyoruz. Henüz benzer gruplarla bir araya gelip ortak bir mesaj yayınlama şansımız olmadı, ancak eminiz yakın gelecek de o da olacaktır.

Dünyanın geri kalanıyla el ele verip birlikte çalışarak, iş hayatımızı, sosyal özgürlüklerimizi ve çevremizi yok eden ekonomik sistemlerde köklü değişiklikler yapmak istiyoruz. Tamamen şiddet dışı yöntemler kullanarak dünya çapındaki dev finansal sektörlerin temsilcilerine bankaların bize hizmet etmek için var olduğunu, aksinin kabul edilemeyeceğini duyurmayı amaçlıyoruz. Bankalar bu asli görevlerinin aksine bugün, spekülasyon ve kısmi rezerv borçlandırması gibi uygulamalarıyla toplumlar içinde büyük ölçekli bir eşitsizliğe yol açmıştır.

Hedefimiz, ekonomik sistemleri nüfusun yalnızca elit kesimi oluşturan %1'ini değil, geri kalan %99'unu da destekleyecek şekilde yeniden yapılandırmaktır. El ele verirsek %1'in sahip olduğu bu gücün el değiştirmesini sağlayabiliriz."


Görünüşe göre bu "Occupy" akımı, dev ekonomik değişiklikler dışında kimi kültürel değişikliklere de imza atmak istiyor. Çünkü geçtiğimiz günlerde gazetelerde yer alan bir habere göre kendilerine "Occupy Timmies" ismini veren bir grup ülkenin en büyük (ve yerel) kahve zinciri olan Tim Hortons'a karşı bir eylem hazırlığında. Bunun nedeniyse ekonomik sistem falan değil. 

Geçtiğimiz hafta bir Tim Hortons dükkanında aileleriyle birlikte oturan lezbiyen bir çift, çevrelerini rahatsız ettikleri gerekçesiyle kafenin sahibi tarafından mekanı terk etmeye zorlanmıştı. Her ne kadar Tim Hortons yönetimi bu ayıp için defalarca kez özür dilemiş olsa da facebook üzerinden bir araya gelen Occupy Timmies, Tim Hortons dükkanlarını "işgal" ederek seslerini duyurmaya kararlı gibi görünüyor!


* Fotoğraflar için Krystina85'e teşekkürler!

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Kar Ülkesinin Başkenti Ottawa

Ottawa - Lebraton ve Parlamento Ne ilginç şu şehir! Keçiboynuzu gibi, sekiz ay kar içinde bekliyorsun ki dört aylık yaz gelsin. Kutup ayısı misali kış uykusuna yatmadan, ya da sıcaklık donma derecesinin altına düştügünde artık kalbi atmayan, hareket etmeyen, soluk almayan, yani tüm beyin faaliyetleri durmuş olan ve bir buz kütlesi içinde bahara kadar donmuş bir şekilde güneşi bekleyen Kanada orman kurbağası (*Rana sylvatica) gibi hiç degil. Eğlenip güle güle geçiriyoruz sekiz aylık az güneşli ama kar beyazdan aydınlanan günleri.

Japon Balıkçısı ve Hiroshima'nın 68. Yıldönümü

Japonya gezi yazısın ı  henüz bitirememiş olsam da günün anlam ve önemini anlatan bu yazıyı siteye eklemeye karar verdim. Biz bu ilk Japonya gezimizde Hiroshima ve Nagasaki'yi göremedik, lakin Tokyo, Osaka, Nara, ve Kyoto'da tanışıp görüştüğümüz arakadaşlara Hiroshima'y ı  sorunca gözlerinin dolmasından halen s üregelen  psikolojik etkilerini  net bir şekilde kavradık. Japonya - S.Gun 2009

Manaus - Brezilya

Amazon'un gizemli yağmur ormanlarında bir serüven yaşamak için, önce 'Amazonas'a uçmak gerekiyordu. Amazon havzasında yer alan ve karadan gitme imkanı olmayıp, sadece su ve hava yoluyla ulaşılan ormanın kalbindeki 'Manaus' şehrine, Air Canada bağlantılı TAM Airlines (Brezilya HavaYolları) ile uçtuk. Amazonas eyaletinin başkenti olan 'Manaus'a, Kanada ­Montreal'den hareketle, ABD­ Miami aktarmalı 17 saatte vardık. 5,5 milyon km2'lik bir alana yayılmış olan Amazon ormanlarında  yaşayacağımız maceranın başlangıç noktasi olarak bir liman kenti olan Manaus`a vardik.   Bir gün önce Kanada'da, ­eksi 30 santigrat dereceye dayanıklı montlarla dolaşırken, şimdi pantolon yerine şort giyinme telaşına düşmüştük... Manaus'ta 'Manauara' adında saat 23:30'a dek açık kalan, büyük bir AVM`den yanımızda getiremediğimiz yağmur botları, bıçak, olta, yağmurluk gibi bir çok ihtiyacımızı buradan karşıladık. Kentin ana caddesi ola

İstanbullu Bir Turistin Gözünden Ottawa - 2

17 Haziran Cuma: Chateau Laurier diye oldukça büyük bir otelin arkasında bulunan Majors Hill park mükemmel bir yer, öğlen yemeğini yine Bottega'dan alıp bu parka yürüdük.  Çimenlerin üzerinde bir ağaç gölgesine oturduk. Parkta hula hup çevirenler, frizbee oynayanlar çocuklarını çimenlere salıp onlarla beraber yuvarlananlar, kitap okuyanlar, yanlarında getirdikleri darbuka benzeri (djembe) enstrümanları çalanlar hepsi burada. Mutluluk tepesi olmuş burası.  Karşımızda Parlamento binasının arka cephesi görünüyor ve biraz aşağı doğru bakarsak Ottawa Nehri ve karşı kıyı Quebec eyaletinin Gatineau şehri.