Ana içeriğe atla

Montreal Festivalleri

Quebec eyaletinin en büyük şehri Montreal'i çekici kılan özelliklerden biri de sakinlerine ve ziyaretçilerine kültür sanat alanında pek çok mekan ve festival sunuyor olması. 

Bir çok kaynakta Kanada`nın kültür başkenti olarak anılan Montreal, yaz ve kış aylarında onlarca festivale ev sahipliği yapmakta. 


Kendi dallarında uzman olan bir çok sanatçının katıldığı bu festivaller dünyanın bir çok yerinden seyirci akınına uğruyor ve Montreal ekonomisine de büyük katkı sağlıyor.

Defalarca izlediğimiz bu renkli sanat, müzik ve kültürel etkinliklere dikkat çekmek ve bir kaynakta toplamak adına bu yazıda bir özet geçiyoruz. Montreal gezilerimizin temelini oluşturan ve tavsiye ettiğimiz festivallerden bazıları şöyle:

Ocak

IglooFest 16 Ocak - 8 Şubat (2015) tarihleri arasında Old Port bölgesinde, açık havada bir çok DJ ve müzik grubunun katıldığı müzik festivali; buzdan heykellerin, barların ve oturma alanlarının yapıldığı etkinlik, kalın kışlıkları giyerek gidilmesi gereken eğlenceli bir şenlik.

Şubat

Nuit Blance (Beyaz Gece) Şubat 28 (2015) Cumartesi tarihinde başlayan bu festival pazar sabah ışıklarına dek tüm gece boyunca devam ediyor. Bir çok müzenin, sanat galerisinin ortak katılımı ile sanatın her dalından eserler görebileceğiniz bir kış karnavalı... Önceden iyice dinlenmenizi ve yine kalınca giyinmenizi öneriyoruz.

Montreal en Lumiere (Işıklı Montreal) 19 Şubat - 1 Mart tarihleri arasında, sanatsal etkinliklerin, ışık gösterilerinin yer aldığı ve ünlü şeflerin becerilerini sergilediği şehir merkezinde, Vieux-Montreal ve Vieux-Port mahallelerinde yoğun ziyaretçi çeken bir şenlik. 2015 yılında Bryan Adams, The Tragicaly Hip, Whitehorse gibi grupların konserilerini dinleyebilirsiniz. 


Nisan 

Bal en Blanc (Beyaz Balo) Davetlilerin sadece beyaz kıyafetler giyerek gitmesi gereken, biletlerin aylar öncesinden tükendiği, sabahın erken saatlerine dek dünyaca ünlü David Guetta, LMFAO, Kaskade, Ana Paula, David Morales, Tiësto, Armand Van Helden, Markus Schulz, Avicii, Armin Van Buuren, Jochen Miller, Beat Service gibi DJ'lerin sahneye çıktığı, 1995 yılından bu yana gelenekselleşmiş, Montreal`in en büyük ilgi gören müzik festivallerinden biri.

Mayıs 

Montreal Türk Filmleri Festivali 2008 yılında Bizim Anadolu Gazetesi'nin öncülüğünde başlayan etkinlik, genellikle 8 Mayıs - 14 Mayıs tarihleri arasında gerçekleşiyor; bu gösteride sanat değeri yüksek ve ödüllü Türk filmlerini izlemenin yanısıra, Türkiye'den gelen sanatçıların söyleşilerine katılmak da mümkün. 

Haziran 

Montreal Jazz Festivali 26 Haziran - 5 Temmuz (2015) tarihleri arasında bir çok Jazz sanatçısını ağırlayan festival, tarihi boyunca James Brown, Mile Davis, Ray Charles, Chick Corea, Ella Fitzgerald, Pink Martini, Stevie Wonder, Leonard Cohen, Melody Gardot, İmam Baildi, Diana Krall, Burhan Öçal, Mercan Dede gibi isimleri ağırlamış. Sokakta ücretsiz sahneler bulabileceğiniz gibi kapalı konser salonlarında da ayrıca biletli gösteriler bulunmakta. Sanatçı listesine önceden bir göz atıp erkenden biletlerinizi almanızda fayda var. 


Temmuz 

Festival International de Percussions (Uluslararası Vurmalı Sazlar Festivali) 3 Temmuz-12 Temmuz (2015) tarihleri arasında gerçekleşen bu festival; farklı etnik kökenlerden tefler, dabrukalar, bendirler, davullar, timpaniler, bateriler, timballer, trampetler, dümbelekler, dijembeler, bongolar, tumba&kongalar, kajonlar, kudümler, kastanyetler, makaraslar, cabasalar, shakerler, kaynana zırıltıları ve ziller gibi çeşitli vurmalı çalgıların bir araya geldiği olağanüstü bir şölen... Bunlar, müziğin yalnızca ritm, renk ve dinamik gücünü göstermekle kalmayıp, aynı zamanda müziğin melodik ve armonik öğelerine de katkıda bulunurlar.

Montreal Komedi Festivali 9 Temmuz- 27 Temmuz tarihleri arasında dünyaca ünlü bir çok komediyenin ağırlandığı şenlikte, muhteşem stand-up showlar kaçmaz... 'Saint-Denis Tiyatro Salonu'nda yer alan gösterilerde geçtiğimiz yıllarda Whoopi Goldberg, Maz Jobranı, Russell Peters, Eugene Levy, Jon Stewart gibi komediyenler performanslar sergilediler.

Osheaga Müzik Festivali 31 Temmuz - 2 Ağustos (2015) tarihlerinde, popüler ya da zamanında meşhur olmuş rock ağırlıklı gruplarını, büyük bir çimenlik alanda dinlemek mümkün. Genellikle yedi,sekiz ayrı sahnede eş zamanlı konserlerin yer aldığı bu festivalde 2013 yılına Mumford and Sons ve Cure damgasını vurmuştu.

Carifiest (Karayip Festivali) 1975'ten bu yana renkli kostümler ve birbirinden ilginç gösterilerle 'St.Catherine' caddesini cıvıl cıvıl hale getiren bu karnaval, 4 Temmuz 2015'te 40.yılını kutlayacak. Montreal`in bir yaz şenliği, bir temmuz geleneği haline gelen bu etkinlikte; Karayip yemeklerini ve içeceklerini tatarak, mükemmel dans gösterilerini izleyebileceğiniz, sürprizlere açık harika bir hafta sonu eğlencesi yaşayacağınızdan hiç kuşkunuz olmasın.

Ağustos 

Tango Festivali 5 Ağustos - 10 Ağustos tarihleri arasında gerçekleşen bu festival, tango tutkunları için uygun bir fırsat; hem profesyonelleri izleyebileceğiniz hem de tango eğitimi alabileceğiniz bu etkinliğe, Buenos Aires ve Montreal sanatçılarının yanı sıra bir çok ülkeden de katılım oluyor. 

Montreal Film Festivali 27 Ağustos - 7 Eylül tarihleri arasında gerçekleşen bu sanat gösterisinde farklı ülkelerden ödüllü filmleri ve sizin gibi sinema severleri yakalamanız mümkün. 

Ekim

Montreal Arap Dünyası Festivali Ekim ayının sonunda gerçekleşen ve Arap ezgileriyle Caz, blues, arabesk, flamenko gibi farklı tarzlarda çalan sanatçıların katıldığı ve geçtigimiz yıllarda Erkan Oğur, İsmail Fencioğlu, Burhan Öçal`ın da katıldığı festival; ney, darbuka, davul, kanun, gitar, keman seslerinin uyum içinde oryantal ezgilerle yankılandığı bir sanat ziyafeti.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Kanada Mühendisi'nin Yüzüğü

Mühendislik Yüzüğü  Kanada üniversitelerinin herhangi bir mühendislik dalından mezun olan öğrencilerin, özel bir seremoni eşliğinde taktıkları yüzüktür. Paslanmaz çelikten veya incelikle işlenmiş demirden yapılmış olan bu yüzükler; kalem tutan, imza attığınız, dominant elinizin serçe parmağına takılır ki, bir proje imzalarken, bir dizayn yaparken yüzeye ilk yüzük temas etsin ve çıkarttığı t ını  ile size hata yapma olasılığınızı ve mühendislik etikleri üstüne ettiğiniz yemininizi tekrar tekrar hatırlatsın.

Hayat Ne Tuhaf, Uzaklar Falan

“Çok bilen çok yalınır” / Sevan Nişanyan Ama   ne kıştı! Rüzgar etkisiyle hissedilen sıcaklık -40 santigrat dereceye kadar düştü. Yıllardır dünyanın bu yöresini ev bellemiş pek çokları dahi şaştı bu duruma. Bu şehrin Güney Kutbu'ndan ve hatta Mars yüzeyinden daha soğuk olduğu esprileri yapıldı, gazetelere manşet oldu. Hoş, dostlar arasında geçirilen en soğuk günler bile, bir zaman sonra geriye dönüp bakıldığında sıcacık anılar olarak belirebiliyor insan belleğinde.  - Her yıl, yaz gelince böyle cıvıl cıvıl oluyor dört bir taraf. Sonra koca yazı devirince, yeniden kışa girerken derin bir umutsuzluk kaplamıyor mu insanın içini? Hani, sanki Turgut Uyar Ottawa kışını düşünerek yazmış dizelerini: “Eylül toparlandı gitti işte / Ekim falan da gider bu gidişle”.  - Öyle olmuyor. Kış biter bitmez siliyoruz hafızalarımızdan her şeyi. Sanki ağaçlar hep yeşilmiş, şu dereler hiç donmazmış, hep böyle usul usul akarmış sular gibi geliyor insana. Unutuyoruz soğuğu, fır

İstikamet Brezilya

Sevgilim N. ile tanıştığımız ilk aylarda; saatlerce hiç sıkılmadan 'National Geographic' belgeselleri izleyip, Amazon yağmur ormanlarında kamp yapmanın, yüzlerce vahşi hayvanla iç içe kalmanın hayalini kurardık... Yıllar yılları kovaladı, biz belgeselleri izlemeye devam ettik; Amazonlar da art ık  bizim gibi doğa kanunlarına inanan bir çift için  kutsal bir mabet halini aldı. Üniversite eğitimleri bitti, yeteri kadar çalıştık, ailelerimizin de desteğiyle, küçük çaplı bir Brezilya çıkartmasına vakit ve nakit ayırabilecek duruma anca gelebildik. Öyleyse, ver elini Brezilya... Santa Terasa`dan manzara, Rio - S.Gun 2014

Aç Kapıyı Melek, Ben Geldim

Mart ayında bir gün, bir Cuma günü. Saat öğleden sonra 4:30. Sabah hava sıcaklığı eksi otuz santigrat derece idi, şimdi ısındı biraz, yalnızca eksi on. Ah Ottawa, söyle yetmedi mi artık bu kış? İşten koşar adım çıkıyorum. Melek otoparkta beni bekliyor. Önce camları kaplamış olan buzu elimdeki uzun saplı plastik spatula ile bir güzel kazıyorum. Eğer dünyanın bu köşesinde yaşamayı hayal ediyorsa oralarda birileri, işte bu gerçeği de hayallerinin bir köşesine dahil etmeli. Zira spatulayla buz kazımak yemek yemek, su içmek gibi hayatın doğal bir parçası buralarda. Araçların camlarına yapışan kar taneleri buzlaşıyor, kaskatı kesiliyor. İşin yoksa her allahın günü kazı babam kazı.