Ana içeriğe atla

Montreal Festivalleri

Quebec eyaletinin en büyük şehri Montreal'i çekici kılan özelliklerden biri de sakinlerine ve ziyaretçilerine kültür sanat alanında pek çok mekan ve festival sunuyor olması. 

Bir çok kaynakta Kanada`nın kültür başkenti olarak anılan Montreal, yaz ve kış aylarında onlarca festivale ev sahipliği yapmakta. 


Kendi dallarında uzman olan bir çok sanatçının katıldığı bu festivaller dünyanın bir çok yerinden seyirci akınına uğruyor ve Montreal ekonomisine de büyük katkı sağlıyor.

Defalarca izlediğimiz bu renkli sanat, müzik ve kültürel etkinliklere dikkat çekmek ve bir kaynakta toplamak adına bu yazıda bir özet geçiyoruz. Montreal gezilerimizin temelini oluşturan ve tavsiye ettiğimiz festivallerden bazıları şöyle:

Ocak

IglooFest 16 Ocak - 8 Şubat (2015) tarihleri arasında Old Port bölgesinde, açık havada bir çok DJ ve müzik grubunun katıldığı müzik festivali; buzdan heykellerin, barların ve oturma alanlarının yapıldığı etkinlik, kalın kışlıkları giyerek gidilmesi gereken eğlenceli bir şenlik.

Şubat

Nuit Blance (Beyaz Gece) Şubat 28 (2015) Cumartesi tarihinde başlayan bu festival pazar sabah ışıklarına dek tüm gece boyunca devam ediyor. Bir çok müzenin, sanat galerisinin ortak katılımı ile sanatın her dalından eserler görebileceğiniz bir kış karnavalı... Önceden iyice dinlenmenizi ve yine kalınca giyinmenizi öneriyoruz.

Montreal en Lumiere (Işıklı Montreal) 19 Şubat - 1 Mart tarihleri arasında, sanatsal etkinliklerin, ışık gösterilerinin yer aldığı ve ünlü şeflerin becerilerini sergilediği şehir merkezinde, Vieux-Montreal ve Vieux-Port mahallelerinde yoğun ziyaretçi çeken bir şenlik. 2015 yılında Bryan Adams, The Tragicaly Hip, Whitehorse gibi grupların konserilerini dinleyebilirsiniz. 


Nisan 

Bal en Blanc (Beyaz Balo) Davetlilerin sadece beyaz kıyafetler giyerek gitmesi gereken, biletlerin aylar öncesinden tükendiği, sabahın erken saatlerine dek dünyaca ünlü David Guetta, LMFAO, Kaskade, Ana Paula, David Morales, Tiësto, Armand Van Helden, Markus Schulz, Avicii, Armin Van Buuren, Jochen Miller, Beat Service gibi DJ'lerin sahneye çıktığı, 1995 yılından bu yana gelenekselleşmiş, Montreal`in en büyük ilgi gören müzik festivallerinden biri.

Mayıs 

Montreal Türk Filmleri Festivali 2008 yılında Bizim Anadolu Gazetesi'nin öncülüğünde başlayan etkinlik, genellikle 8 Mayıs - 14 Mayıs tarihleri arasında gerçekleşiyor; bu gösteride sanat değeri yüksek ve ödüllü Türk filmlerini izlemenin yanısıra, Türkiye'den gelen sanatçıların söyleşilerine katılmak da mümkün. 

Haziran 

Montreal Jazz Festivali 26 Haziran - 5 Temmuz (2015) tarihleri arasında bir çok Jazz sanatçısını ağırlayan festival, tarihi boyunca James Brown, Mile Davis, Ray Charles, Chick Corea, Ella Fitzgerald, Pink Martini, Stevie Wonder, Leonard Cohen, Melody Gardot, İmam Baildi, Diana Krall, Burhan Öçal, Mercan Dede gibi isimleri ağırlamış. Sokakta ücretsiz sahneler bulabileceğiniz gibi kapalı konser salonlarında da ayrıca biletli gösteriler bulunmakta. Sanatçı listesine önceden bir göz atıp erkenden biletlerinizi almanızda fayda var. 


Temmuz 

Festival International de Percussions (Uluslararası Vurmalı Sazlar Festivali) 3 Temmuz-12 Temmuz (2015) tarihleri arasında gerçekleşen bu festival; farklı etnik kökenlerden tefler, dabrukalar, bendirler, davullar, timpaniler, bateriler, timballer, trampetler, dümbelekler, dijembeler, bongolar, tumba&kongalar, kajonlar, kudümler, kastanyetler, makaraslar, cabasalar, shakerler, kaynana zırıltıları ve ziller gibi çeşitli vurmalı çalgıların bir araya geldiği olağanüstü bir şölen... Bunlar, müziğin yalnızca ritm, renk ve dinamik gücünü göstermekle kalmayıp, aynı zamanda müziğin melodik ve armonik öğelerine de katkıda bulunurlar.

Montreal Komedi Festivali 9 Temmuz- 27 Temmuz tarihleri arasında dünyaca ünlü bir çok komediyenin ağırlandığı şenlikte, muhteşem stand-up showlar kaçmaz... 'Saint-Denis Tiyatro Salonu'nda yer alan gösterilerde geçtiğimiz yıllarda Whoopi Goldberg, Maz Jobranı, Russell Peters, Eugene Levy, Jon Stewart gibi komediyenler performanslar sergilediler.

Osheaga Müzik Festivali 31 Temmuz - 2 Ağustos (2015) tarihlerinde, popüler ya da zamanında meşhur olmuş rock ağırlıklı gruplarını, büyük bir çimenlik alanda dinlemek mümkün. Genellikle yedi,sekiz ayrı sahnede eş zamanlı konserlerin yer aldığı bu festivalde 2013 yılına Mumford and Sons ve Cure damgasını vurmuştu.

Carifiest (Karayip Festivali) 1975'ten bu yana renkli kostümler ve birbirinden ilginç gösterilerle 'St.Catherine' caddesini cıvıl cıvıl hale getiren bu karnaval, 4 Temmuz 2015'te 40.yılını kutlayacak. Montreal`in bir yaz şenliği, bir temmuz geleneği haline gelen bu etkinlikte; Karayip yemeklerini ve içeceklerini tatarak, mükemmel dans gösterilerini izleyebileceğiniz, sürprizlere açık harika bir hafta sonu eğlencesi yaşayacağınızdan hiç kuşkunuz olmasın.

Ağustos 

Tango Festivali 5 Ağustos - 10 Ağustos tarihleri arasında gerçekleşen bu festival, tango tutkunları için uygun bir fırsat; hem profesyonelleri izleyebileceğiniz hem de tango eğitimi alabileceğiniz bu etkinliğe, Buenos Aires ve Montreal sanatçılarının yanı sıra bir çok ülkeden de katılım oluyor. 

Montreal Film Festivali 27 Ağustos - 7 Eylül tarihleri arasında gerçekleşen bu sanat gösterisinde farklı ülkelerden ödüllü filmleri ve sizin gibi sinema severleri yakalamanız mümkün. 

Ekim

Montreal Arap Dünyası Festivali Ekim ayının sonunda gerçekleşen ve Arap ezgileriyle Caz, blues, arabesk, flamenko gibi farklı tarzlarda çalan sanatçıların katıldığı ve geçtigimiz yıllarda Erkan Oğur, İsmail Fencioğlu, Burhan Öçal`ın da katıldığı festival; ney, darbuka, davul, kanun, gitar, keman seslerinin uyum içinde oryantal ezgilerle yankılandığı bir sanat ziyafeti.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Kar Ülkesinin Başkenti Ottawa

Ottawa - Lebraton ve Parlamento Ne ilginç şu şehir! Keçiboynuzu gibi, sekiz ay kar içinde bekliyorsun ki dört aylık yaz gelsin. Kutup ayısı misali kış uykusuna yatmadan, ya da sıcaklık donma derecesinin altına düştügünde artık kalbi atmayan, hareket etmeyen, soluk almayan, yani tüm beyin faaliyetleri durmuş olan ve bir buz kütlesi içinde bahara kadar donmuş bir şekilde güneşi bekleyen Kanada orman kurbağası (*Rana sylvatica) gibi hiç degil. Eğlenip güle güle geçiriyoruz sekiz aylık az güneşli ama kar beyazdan aydınlanan günleri.

Japon Balıkçısı ve Hiroshima'nın 68. Yıldönümü

Japonya gezi yazısın ı  henüz bitirememiş olsam da günün anlam ve önemini anlatan bu yazıyı siteye eklemeye karar verdim. Biz bu ilk Japonya gezimizde Hiroshima ve Nagasaki'yi göremedik, lakin Tokyo, Osaka, Nara, ve Kyoto'da tanışıp görüştüğümüz arakadaşlara Hiroshima'y ı  sorunca gözlerinin dolmasından halen s üregelen  psikolojik etkilerini  net bir şekilde kavradık. Japonya - S.Gun 2009

Manaus - Brezilya

Amazon'un gizemli yağmur ormanlarında bir serüven yaşamak için, önce 'Amazonas'a uçmak gerekiyordu. Amazon havzasında yer alan ve karadan gitme imkanı olmayıp, sadece su ve hava yoluyla ulaşılan ormanın kalbindeki 'Manaus' şehrine, Air Canada bağlantılı TAM Airlines (Brezilya HavaYolları) ile uçtuk. Amazonas eyaletinin başkenti olan 'Manaus'a, Kanada ­Montreal'den hareketle, ABD­ Miami aktarmalı 17 saatte vardık. 5,5 milyon km2'lik bir alana yayılmış olan Amazon ormanlarında  yaşayacağımız maceranın başlangıç noktasi olarak bir liman kenti olan Manaus`a vardik.   Bir gün önce Kanada'da, ­eksi 30 santigrat dereceye dayanıklı montlarla dolaşırken, şimdi pantolon yerine şort giyinme telaşına düşmüştük... Manaus'ta 'Manauara' adında saat 23:30'a dek açık kalan, büyük bir AVM`den yanımızda getiremediğimiz yağmur botları, bıçak, olta, yağmurluk gibi bir çok ihtiyacımızı buradan karşıladık. Kentin ana caddesi ola

İstanbullu Bir Turistin Gözünden Ottawa - 2

17 Haziran Cuma: Chateau Laurier diye oldukça büyük bir otelin arkasında bulunan Majors Hill park mükemmel bir yer, öğlen yemeğini yine Bottega'dan alıp bu parka yürüdük.  Çimenlerin üzerinde bir ağaç gölgesine oturduk. Parkta hula hup çevirenler, frizbee oynayanlar çocuklarını çimenlere salıp onlarla beraber yuvarlananlar, kitap okuyanlar, yanlarında getirdikleri darbuka benzeri (djembe) enstrümanları çalanlar hepsi burada. Mutluluk tepesi olmuş burası.  Karşımızda Parlamento binasının arka cephesi görünüyor ve biraz aşağı doğru bakarsak Ottawa Nehri ve karşı kıyı Quebec eyaletinin Gatineau şehri.