Ana içeriğe atla

Titreeyen Dağ: Mount Tremblant

Burası, Quebec eyaletinin Laurentian dağları üzerinde kurulu, etrafı ormanlar ve göllerle çevrili, Ottawa ve Montreal çevresindeki doğa sporları sevenlerin vazgeçilmez mekanı, nefes kesen manzarası ile Tremblant Kayak Merkezi.


Kanada'nın en iyi kayak merkezleri listesinde 6. sırada bulunan Tremblant Dağı, Montreal'in 130 kilometre kuzey batısında, Ottawa'nın ise 150 kilometre kuzey doğusunda yer alıyor. Toplamda 79.8 kilometrelik pist uzunluğu olan Tremblant'ın en güzel özelliklerinden biri de 1510 km² lik alana yayılmış olan Mont-Tremblant Ulusal Parkı sınırlarının güney-batı köşesinde ve Tremblant gölü kenarında yer alması. 

Tremblant ve çevresi tüm yıl boyunca olağanüstü doğa manzarası ve havası ile Kanada sınırları içinde Montreal ve Ottawa civarında günübirlik gezi yapabileceğiniz en ideal, en kapsamlı kayak ve doğa sporları merkezi. 


Kanada'da 600'ün üzerinde yerli kabile "First Nations" bulunuyor ve 17. yüzyıl ortalarına kadar bu bölgede yaşayan Algonquin, Weskarini, Kichesipirni kabililerince bu dağ "Manitou Ewitchi Saga" Türkçe tabiri ile "Yüce Tanrı'nın Dağı" olarak ve "Monitonga Saga" Türkçe tabiri ile "Ruhların Dağı" olarak anılırmış. 

Bölgedeki kızılderili kabilelerinin inanışına göre insanlar doğaya çok fazla değişiklik yaptıklarında veya zarar verdiklerinde, Doğa Tanrısı bu dağı titrettiğinden burası "Titreyen Dağ" (Trembling Mountain) olarak adlandırlmış ve Fransızcaya Tremblant olarak geçmiş.

Kış sezonunda kayak sporlarınının yanı sıra, yazları su kayağı, rafting, yürüyüş, tırmanış, golf, kamp, binicilik ve dağ bisikleti gibi aktiviteler yapabilir her gün açık olan kumarhanesini ziyaret edebilirsiniz. Quebec eyaletinin en iyi iki golf merkezi Le Diable ve Le Geant burada bulunuyor.


Biz, yolda Tim Hortons'dan French Vanilla aromalı kahve ve kruvasan "croissant" alarak yolculuk boyunca atıştırıyoruz. Croissant, tad olarak boyozu hatırlattığı için bir farklı yeri var, fakat bunun en iyi mekanı aslında Tim Hortons değil. Ottawa'da bulunan Art-Is-In kafenin Fransız usulü croissantı tat olarak en ideali. 

Hava ve kar durumunu önceden takip ederek dağın eteklerinde bir ev kiralayıp, gece muhabbetleri sonrası tüm gün kayak yaparak karlı kış günlerini adrenalin dolu, eğlenceli haftasonlarına dönüştürmek sizin elinizde. 

Civar bölgede kiralayabileceğiniz bir çok dağ evi, apartman dairesi, bungalov, otel hatta hostel bulunuyor. Tremblant kayak köyüne yakın olan konaklama mekanlarının çoğu "ski in/out" yani kapınızın önünden en yakın teleferiğe kayarak gidebileceğiniz bir alt yapıya sahip. Konaklama alternatifleri için yazının sonunda gerekli linklere ulaşabilirsiniz.


Pistlerin deneyim seviyesine göre oranı ise; 
Yeni başlayanlar (Beginner) için 17%,
Orta derece (Intermediate) bilen kayakçılar için 33%,
Uzman (Expert) kayakçılar için ise 50%. 

Teleferikler Mart ayının sonuna kadar 08:30 - 16:00 arası calışıyor. Tremblant kayak merkezinde olabilecek herhangi bir acil durumda ambulans sizi yada yakınlarınızı 40 km uzaklıktaki St Agathe hastanesine kaldıracaktır.

Tremblant tatil/kayak köyünün rakımı 230 metre en tepe noktası ise 875 metre. 1992 yılında Intrawest şirketi tarafından yenilenip yeniden kurulup, işletilen merkez, Whistler gibi Avrupai bir mimari ile inşa edilmiş, renkli butikleri, restoranları, otelleri ve evleri ile oldukça huzurlu bir tablo çiziyor.


Tremblant kayak merkezinin 2.64 km² alana yayılmış toplam 78.9 kilometrelik pisti bulunuyor, en uzun pisti 6 km ve en dik pistin 42° lik diklikte. Merkezde bulunan 14 teleferik saatte 27230 kayakçıyı taşıyor.

Günlük teleferik biletini Tremblant merkezinden almak isterseniz $76 civarında olacaktır, fakat erken sezon döneminde daha ucuza biletler bulabilirsiniz.  Ayrıca kijiji, craigslist gibi sitelerde $50-$60 civarında bilet bulabilirsiniz. 

Tremblant Dağı'nın kuzey yakasında bulunan "Geant" ve güney yakasında bulunan "Ryan" oldukça geniş, uzun ve  güzel pistler. Pist haritalarını bu linkten görüntüleyebilirsiniz. Yorucu bir kayak günü sonrasında "Aquaclub La Source" spor merkezinde  $25 civarında günlük kart alarak açık hava havuzlarında jakuzi keyfi yapabilirsiniz. 


Yemek konusunda dağın tepesindeki Grand Monitou tesisinin içinde bir çok çeşit yemek servisi veren bir self servis restaurant, dinlenme mekanı bulunuyor. Tremblant köyünde alışveriş, restaurant, bar, cafe, kalacak yer konusunda mekanların listesi için bu linki takip edebilirsiniz. 

Yanınızda el, ayak ısıtıcı paketlerinden, ve cep tefonu bulundurmayı unutmayın, ayrıca kasksız pistlere çıkmayın.

Bol karlı günler.


Konaklama:

Crystal-Inn Bed and Breakfast, 100 Joseph Thibault, ☎ (819) 681-7775
Le Grand Lodge, 2396 rue Labelle,  ☎ (800) 567-6763
Residence Inn Mont Tremblant, 170 chemin Cure Deslauriers, ☎ 1 819 681 4000
Fairmont Tremblant, 3045 Chemin de la Chapelle, ☎ (819) 681-7000
Tremblant Sunstar, 144 Chemin Des Voyageurs, ☎ 1-888-221-1411
Le Westin Resort & Spa, 100 Chemin Kandahar, ☎ 1-866-716-8101
HI-Mont-Tremblant Hostel, 2213 chemin du village, ☎ 1-819-425-6008
Le Lupin, 127 Pinoteau, Mont-Tremblant, Québec J8E 1G2, ☎ 1-877-425-5474


S.Gun,
Mayıs 2013


Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Kar Ülkesinin Başkenti Ottawa

Ottawa - Lebraton ve Parlamento Ne ilginç şu şehir! Keçiboynuzu gibi, sekiz ay kar içinde bekliyorsun ki dört aylık yaz gelsin. Kutup ayısı misali kış uykusuna yatmadan, ya da sıcaklık donma derecesinin altına düştügünde artık kalbi atmayan, hareket etmeyen, soluk almayan, yani tüm beyin faaliyetleri durmuş olan ve bir buz kütlesi içinde bahara kadar donmuş bir şekilde güneşi bekleyen Kanada orman kurbağası (*Rana sylvatica) gibi hiç degil. Eğlenip güle güle geçiriyoruz sekiz aylık az güneşli ama kar beyazdan aydınlanan günleri.

Japon Balıkçısı ve Hiroshima'nın 68. Yıldönümü

Japonya gezi yazısın ı  henüz bitirememiş olsam da günün anlam ve önemini anlatan bu yazıyı siteye eklemeye karar verdim. Biz bu ilk Japonya gezimizde Hiroshima ve Nagasaki'yi göremedik, lakin Tokyo, Osaka, Nara, ve Kyoto'da tanışıp görüştüğümüz arakadaşlara Hiroshima'y ı  sorunca gözlerinin dolmasından halen s üregelen  psikolojik etkilerini  net bir şekilde kavradık. Japonya - S.Gun 2009

Manaus - Brezilya

Amazon'un gizemli yağmur ormanlarında bir serüven yaşamak için, önce 'Amazonas'a uçmak gerekiyordu. Amazon havzasında yer alan ve karadan gitme imkanı olmayıp, sadece su ve hava yoluyla ulaşılan ormanın kalbindeki 'Manaus' şehrine, Air Canada bağlantılı TAM Airlines (Brezilya HavaYolları) ile uçtuk. Amazonas eyaletinin başkenti olan 'Manaus'a, Kanada ­Montreal'den hareketle, ABD­ Miami aktarmalı 17 saatte vardık. 5,5 milyon km2'lik bir alana yayılmış olan Amazon ormanlarında  yaşayacağımız maceranın başlangıç noktasi olarak bir liman kenti olan Manaus`a vardik.   Bir gün önce Kanada'da, ­eksi 30 santigrat dereceye dayanıklı montlarla dolaşırken, şimdi pantolon yerine şort giyinme telaşına düşmüştük... Manaus'ta 'Manauara' adında saat 23:30'a dek açık kalan, büyük bir AVM`den yanımızda getiremediğimiz yağmur botları, bıçak, olta, yağmurluk gibi bir çok ihtiyacımızı buradan karşıladık. Kentin ana caddesi ola

İstanbullu Bir Turistin Gözünden Ottawa - 2

17 Haziran Cuma: Chateau Laurier diye oldukça büyük bir otelin arkasında bulunan Majors Hill park mükemmel bir yer, öğlen yemeğini yine Bottega'dan alıp bu parka yürüdük.  Çimenlerin üzerinde bir ağaç gölgesine oturduk. Parkta hula hup çevirenler, frizbee oynayanlar çocuklarını çimenlere salıp onlarla beraber yuvarlananlar, kitap okuyanlar, yanlarında getirdikleri darbuka benzeri (djembe) enstrümanları çalanlar hepsi burada. Mutluluk tepesi olmuş burası.  Karşımızda Parlamento binasının arka cephesi görünüyor ve biraz aşağı doğru bakarsak Ottawa Nehri ve karşı kıyı Quebec eyaletinin Gatineau şehri.