Ana içeriğe atla

Titreeyen Dağ: Mount Tremblant

Burası, Quebec eyaletinin Laurentian dağları üzerinde kurulu, etrafı ormanlar ve göllerle çevrili, Ottawa ve Montreal çevresindeki doğa sporları sevenlerin vazgeçilmez mekanı, nefes kesen manzarası ile Tremblant Kayak Merkezi.


Kanada'nın en iyi kayak merkezleri listesinde 6. sırada bulunan Tremblant Dağı, Montreal'in 130 kilometre kuzey batısında, Ottawa'nın ise 150 kilometre kuzey doğusunda yer alıyor. Toplamda 79.8 kilometrelik pist uzunluğu olan Tremblant'ın en güzel özelliklerinden biri de 1510 km² lik alana yayılmış olan Mont-Tremblant Ulusal Parkı sınırlarının güney-batı köşesinde ve Tremblant gölü kenarında yer alması. 

Tremblant ve çevresi tüm yıl boyunca olağanüstü doğa manzarası ve havası ile Kanada sınırları içinde Montreal ve Ottawa civarında günübirlik gezi yapabileceğiniz en ideal, en kapsamlı kayak ve doğa sporları merkezi. 


Kanada'da 600'ün üzerinde yerli kabile "First Nations" bulunuyor ve 17. yüzyıl ortalarına kadar bu bölgede yaşayan Algonquin, Weskarini, Kichesipirni kabililerince bu dağ "Manitou Ewitchi Saga" Türkçe tabiri ile "Yüce Tanrı'nın Dağı" olarak ve "Monitonga Saga" Türkçe tabiri ile "Ruhların Dağı" olarak anılırmış. 

Bölgedeki kızılderili kabilelerinin inanışına göre insanlar doğaya çok fazla değişiklik yaptıklarında veya zarar verdiklerinde, Doğa Tanrısı bu dağı titrettiğinden burası "Titreyen Dağ" (Trembling Mountain) olarak adlandırlmış ve Fransızcaya Tremblant olarak geçmiş.

Kış sezonunda kayak sporlarınının yanı sıra, yazları su kayağı, rafting, yürüyüş, tırmanış, golf, kamp, binicilik ve dağ bisikleti gibi aktiviteler yapabilir her gün açık olan kumarhanesini ziyaret edebilirsiniz. Quebec eyaletinin en iyi iki golf merkezi Le Diable ve Le Geant burada bulunuyor.


Biz, yolda Tim Hortons'dan French Vanilla aromalı kahve ve kruvasan "croissant" alarak yolculuk boyunca atıştırıyoruz. Croissant, tad olarak boyozu hatırlattığı için bir farklı yeri var, fakat bunun en iyi mekanı aslında Tim Hortons değil. Ottawa'da bulunan Art-Is-In kafenin Fransız usulü croissantı tat olarak en ideali. 

Hava ve kar durumunu önceden takip ederek dağın eteklerinde bir ev kiralayıp, gece muhabbetleri sonrası tüm gün kayak yaparak karlı kış günlerini adrenalin dolu, eğlenceli haftasonlarına dönüştürmek sizin elinizde. 

Civar bölgede kiralayabileceğiniz bir çok dağ evi, apartman dairesi, bungalov, otel hatta hostel bulunuyor. Tremblant kayak köyüne yakın olan konaklama mekanlarının çoğu "ski in/out" yani kapınızın önünden en yakın teleferiğe kayarak gidebileceğiniz bir alt yapıya sahip. Konaklama alternatifleri için yazının sonunda gerekli linklere ulaşabilirsiniz.


Pistlerin deneyim seviyesine göre oranı ise; 
Yeni başlayanlar (Beginner) için 17%,
Orta derece (Intermediate) bilen kayakçılar için 33%,
Uzman (Expert) kayakçılar için ise 50%. 

Teleferikler Mart ayının sonuna kadar 08:30 - 16:00 arası calışıyor. Tremblant kayak merkezinde olabilecek herhangi bir acil durumda ambulans sizi yada yakınlarınızı 40 km uzaklıktaki St Agathe hastanesine kaldıracaktır.

Tremblant tatil/kayak köyünün rakımı 230 metre en tepe noktası ise 875 metre. 1992 yılında Intrawest şirketi tarafından yenilenip yeniden kurulup, işletilen merkez, Whistler gibi Avrupai bir mimari ile inşa edilmiş, renkli butikleri, restoranları, otelleri ve evleri ile oldukça huzurlu bir tablo çiziyor.


Tremblant kayak merkezinin 2.64 km² alana yayılmış toplam 78.9 kilometrelik pisti bulunuyor, en uzun pisti 6 km ve en dik pistin 42° lik diklikte. Merkezde bulunan 14 teleferik saatte 27230 kayakçıyı taşıyor.

Günlük teleferik biletini Tremblant merkezinden almak isterseniz $76 civarında olacaktır, fakat erken sezon döneminde daha ucuza biletler bulabilirsiniz.  Ayrıca kijiji, craigslist gibi sitelerde $50-$60 civarında bilet bulabilirsiniz. 

Tremblant Dağı'nın kuzey yakasında bulunan "Geant" ve güney yakasında bulunan "Ryan" oldukça geniş, uzun ve  güzel pistler. Pist haritalarını bu linkten görüntüleyebilirsiniz. Yorucu bir kayak günü sonrasında "Aquaclub La Source" spor merkezinde  $25 civarında günlük kart alarak açık hava havuzlarında jakuzi keyfi yapabilirsiniz. 


Yemek konusunda dağın tepesindeki Grand Monitou tesisinin içinde bir çok çeşit yemek servisi veren bir self servis restaurant, dinlenme mekanı bulunuyor. Tremblant köyünde alışveriş, restaurant, bar, cafe, kalacak yer konusunda mekanların listesi için bu linki takip edebilirsiniz. 

Yanınızda el, ayak ısıtıcı paketlerinden, ve cep tefonu bulundurmayı unutmayın, ayrıca kasksız pistlere çıkmayın.

Bol karlı günler.


Konaklama:

Crystal-Inn Bed and Breakfast, 100 Joseph Thibault, ☎ (819) 681-7775
Le Grand Lodge, 2396 rue Labelle,  ☎ (800) 567-6763
Residence Inn Mont Tremblant, 170 chemin Cure Deslauriers, ☎ 1 819 681 4000
Fairmont Tremblant, 3045 Chemin de la Chapelle, ☎ (819) 681-7000
Tremblant Sunstar, 144 Chemin Des Voyageurs, ☎ 1-888-221-1411
Le Westin Resort & Spa, 100 Chemin Kandahar, ☎ 1-866-716-8101
HI-Mont-Tremblant Hostel, 2213 chemin du village, ☎ 1-819-425-6008
Le Lupin, 127 Pinoteau, Mont-Tremblant, Québec J8E 1G2, ☎ 1-877-425-5474


S.Gun,
Mayıs 2013


Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Kanada Mühendisi'nin Yüzüğü

Mühendislik Yüzüğü  Kanada üniversitelerinin herhangi bir mühendislik dalından mezun olan öğrencilerin, özel bir seremoni eşliğinde taktıkları yüzüktür. Paslanmaz çelikten veya incelikle işlenmiş demirden yapılmış olan bu yüzükler; kalem tutan, imza attığınız, dominant elinizin serçe parmağına takılır ki, bir proje imzalarken, bir dizayn yaparken yüzeye ilk yüzük temas etsin ve çıkarttığı t ını  ile size hata yapma olasılığınızı ve mühendislik etikleri üstüne ettiğiniz yemininizi tekrar tekrar hatırlatsın.

Hayat Ne Tuhaf, Uzaklar Falan

“Çok bilen çok yalınır” / Sevan Nişanyan Ama   ne kıştı! Rüzgar etkisiyle hissedilen sıcaklık -40 santigrat dereceye kadar düştü. Yıllardır dünyanın bu yöresini ev bellemiş pek çokları dahi şaştı bu duruma. Bu şehrin Güney Kutbu'ndan ve hatta Mars yüzeyinden daha soğuk olduğu esprileri yapıldı, gazetelere manşet oldu. Hoş, dostlar arasında geçirilen en soğuk günler bile, bir zaman sonra geriye dönüp bakıldığında sıcacık anılar olarak belirebiliyor insan belleğinde.  - Her yıl, yaz gelince böyle cıvıl cıvıl oluyor dört bir taraf. Sonra koca yazı devirince, yeniden kışa girerken derin bir umutsuzluk kaplamıyor mu insanın içini? Hani, sanki Turgut Uyar Ottawa kışını düşünerek yazmış dizelerini: “Eylül toparlandı gitti işte / Ekim falan da gider bu gidişle”.  - Öyle olmuyor. Kış biter bitmez siliyoruz hafızalarımızdan her şeyi. Sanki ağaçlar hep yeşilmiş, şu dereler hiç donmazmış, hep böyle usul usul akarmış sular gibi geliyor insana. Unutuyoruz soğuğu, fır

İstikamet Brezilya

Sevgilim N. ile tanıştığımız ilk aylarda; saatlerce hiç sıkılmadan 'National Geographic' belgeselleri izleyip, Amazon yağmur ormanlarında kamp yapmanın, yüzlerce vahşi hayvanla iç içe kalmanın hayalini kurardık... Yıllar yılları kovaladı, biz belgeselleri izlemeye devam ettik; Amazonlar da art ık  bizim gibi doğa kanunlarına inanan bir çift için  kutsal bir mabet halini aldı. Üniversite eğitimleri bitti, yeteri kadar çalıştık, ailelerimizin de desteğiyle, küçük çaplı bir Brezilya çıkartmasına vakit ve nakit ayırabilecek duruma anca gelebildik. Öyleyse, ver elini Brezilya... Santa Terasa`dan manzara, Rio - S.Gun 2014

Aç Kapıyı Melek, Ben Geldim

Mart ayında bir gün, bir Cuma günü. Saat öğleden sonra 4:30. Sabah hava sıcaklığı eksi otuz santigrat derece idi, şimdi ısındı biraz, yalnızca eksi on. Ah Ottawa, söyle yetmedi mi artık bu kış? İşten koşar adım çıkıyorum. Melek otoparkta beni bekliyor. Önce camları kaplamış olan buzu elimdeki uzun saplı plastik spatula ile bir güzel kazıyorum. Eğer dünyanın bu köşesinde yaşamayı hayal ediyorsa oralarda birileri, işte bu gerçeği de hayallerinin bir köşesine dahil etmeli. Zira spatulayla buz kazımak yemek yemek, su içmek gibi hayatın doğal bir parçası buralarda. Araçların camlarına yapışan kar taneleri buzlaşıyor, kaskatı kesiliyor. İşin yoksa her allahın günü kazı babam kazı.