Ana içeriğe atla

İstikamet Brezilya

Sevgilim N. ile tanıştığımız ilk aylarda; saatlerce hiç sıkılmadan 'National Geographic' belgeselleri izleyip, Amazon yağmur ormanlarında kamp yapmanın, yüzlerce vahşi hayvanla iç içe kalmanın hayalini kurardık... Yıllar yılları kovaladı, biz belgeselleri izlemeye devam ettik; Amazonlar da artık bizim gibi doğa kanunlarına inanan bir çift için kutsal bir mabet halini aldı.

Üniversite eğitimleri bitti, yeteri kadar çalıştık, ailelerimizin de desteğiyle, küçük çaplı bir Brezilya çıkartmasına vakit ve nakit ayırabilecek duruma anca gelebildik.


Öyleyse, ver elini Brezilya...


Santa Terasa`dan manzara, Rio - S.Gun 2014

Avrupa ülkelerine yapacağınız gezilerinizde, aynı tür ekipmanlar içeren çantanızı sırtlayıp gidebilirsiniz, ne var ki Güney Amerika memleketlerine yolculukta, o coğrafyaya ve kültüre özgü malzemeler eklemenin ayrıcalığını farkedeceksiniz.

İklimlerin değişkenliği, sağlıksı ortamlar, güvenlik zaafiyeti, temiz suya ulaşımın zorluğu, konaklama sıkıntıları, yabancıları taciz, zehirli ve vahşi hayvan saldırısı gibi olası sorunları düşündüğünüzde; karşılabileceğiniz zorluklara önceden hazırlıklı olmanın büyük faydasını göreceksiniz. Özellikle de söz konusu ülke 'Brezilya' ise daha temkinli bir gezi planlamanız gerekecek.


Açık söylemek gerekirse; yolculuk kararını verdiğimiz andan itibaren, Brezilyalı dostların ve ülkeyi gezmiş arkadaşların anlattıkları kapkaç, yaralama, taciz ve başlarına gelen kötü deneyimler, gözümüzü çok korkutmuştu. Aslında bir bakıma da iyi oldu; daha önce hiç bir geziye hazırlanmadığımız kadar detaylı bir plan yaptık ve kendimizi portekizce ile diğer eksik kaldığımız konularda eğitmeye zaman ayırdık.

Lavradio Sokağı, Lapa, Rio - S.Gun

Birazdan paylaşacağım önlemler size paranoya gibi gelebilir, fakat yolculuk öncesi bize tembih edilenleri aşağıda okuyunca, pek de haksız olmadığımızı göreceksiniz:

"Akşamları sakın sokağa çıkmayın", "yılbaşı gecesi Rio de Janeiro'daki Copacabana plajına kesinlikle gitmeyin, kalabalık ve tehlikeli olur", "yanınıza cep telefonu almayın", "fotoğraf makinasını boynunuza takıp dolaşmayın", "sırt çantası yerine, koltuk altınızda çanta taşıyın", "ceplerinizde ayrı ayrı para tutun”, “acil durumlar için donunuzun içine para saklayın”, “ATM den para çekmeye tek başınıza girmeyin”, “bıçak çekildiğinde tüm paranızı tereddütsüz verin", "asla yüzük, saat, kolye takmayın" gibi, ve daha aklıma gelmeyen nicesi...

Ayrıca anlatılan ürkütücü hikayeler ve maceralar beni savunma teknikleri konusunda eğitim almaya itti; öncelikle tehlikeli bir duruma girmemek için dikkat edilmesi gerekenleri öğrenmek ve son aşamada ise silahlı yakın mesafe saldırılar karşısında saldırganı etkisiz kılmanın pratiklerine katıldım... Bu eğitimlerin dünya turumuz sırasında da çok işimize yarayacağından eminim. 


Buralarda sık kullanılan bir söz vardır: "Better to be safe than sorry" / Güvenli olmak -sonradan- üzülmekten iyidir.


Berimbau çalgıcıları ve Copoeria döğüşü, Rio - S.Gun 2015

Yıllar önce Küba'da ucuza kaliteli puro almaya çalışırken, bir restoranın bodrum katındaki derme çatma deposuna arka kapıdan sokulmuş, kendimi 7-8 Kübalının arasında puro pazarlığı yaparken bulmuştum. Nasıl bir tehlikenin içinde olduğumun farkına ise çok geç, ortam karanlık ve huzursuz bir hal aldığında varmıştım...

Ketenpereye gelmeden, en bıçkın Marlon Brando rolümle "I am Turkish, dont fuck with me" gibi deli saçması bir cümle ile ortamı gargaraya getirerek, pazarlığı 300 dolardan başlayan bir kutu orjinal Cohibayı 60`a alıp nasıl sıvıştığımızı hatırlamıyorum. Marlon Brando tekniği işe yaramış olmalı ki; halen tek parça olarak o zamanki toyluğumun anısını yazabiliyorum...

Elbette ki 203 milyonluk nüfusu ile Brezilya, Küba'dan çok daha yüksek suç oranına sahip, Birleşmiş Milletler raporuna göre,  sadece 1979 ve 2003 yılları arasında silahlı saldırıda ölenlerin sayısı 500.000'den fazla.

Sıcaktan bunalan, içkiyi fazla kaçırmış Rio`lu bir evsiz, Rio - S.Gun 2015

Çanta ve cüzdanımızda ne bulunuyorsa bunları kaybetmek bizi hiç mi hiç hayıflandırmaz, sahip olduğumuz materyaller hiç bir zaman sağlımızdan daha değerli olamaz; bu gereçlerden her zaman vazgeçeriz de, umarım öğrendiğimiz teknik ve önlemleri can pahasına kullanma gereksinimi duymayız.

Öte yandan; seyahat programımızı, konaklayacağımız yerlerin iletişim numaralarını, bulunacağımız mekanlara yakın olan Kanada ve Türkiye büyükelçiliklerin adreslerini, araba kiralayacağımız şirket ve kiralama bilgilerini, tedbiri elden bırakmamak adına online ortamda ailemizle paylaştık.


Pasaport ve kredi kartları için t-shirt altına saklanan bir para çantası aldık. Pasaportlarımız, sağlık kartlarımız ve kredi kartlarımız gibi önemli dosyalarımızın birer kopyasını online bir ortama kopyaladık.

Semt sakinlerinin gözde biracısı, Armazém Sao Thiago, Santa Teresa, Rio - S.Gun 2015

Nüfusun çoğunluğunun ingilizce bilmemesi iletişimi güçleştiriyordu, bizim 4-5 aylık portekizcemiz ise sadece ana ihtiyaçlarımızı karşılamamıza yetebiliyordu. Brezilya'da dil sorunu her turist için en önemli handikaplardan biri; özellikle para, saat, cep telefonu, fotoğraf makinası için gözünü kırpmadan adam öldürebilen çeteler her yerde mevcutken... (Dünyanın en hızlı yatçısı, meşhur gezgin Peter Blake  2001`de gasp edilerek öldürüldü. Seneler geçti ve pek bir şey değişmedi; bir diğer ünlü yatçı Ronald François Wolbeek'in hayatına, şubat 2015'te son verildi.)

Rio, hırsızlığın normal olduğu bir şehir, genellikle kullanılan dolandırıcılık taktikleri hakkında önceden bilgilenmeniz ve ona göre hareket etmenizde fayda var. (Youtube üzerinden "Scam city Rio" programını tavsiye ederim)


Ipenema Plajı, Rio - S.Gun 2015

Amazonas eyaletine gidecek olanların dikkat etmesi gereken bir diğer husus ise; sarı humma, tetanoz, hepatit A & B gibi bulaşıcı hastalıklar. Bu bulaşıcı hastalıklar için aşılarınızı en az 2 hafta öncesinden yaptırmanız gerekir ki gezi öncesinde vücudunuz direncini kazanmaya vakit bulabilsin.

Reçete ile verilen sıtma (malaria) ve ishal hapları için, yine bir doktora görünmeniz gerekecek. Bizim bu konudaki şansımız, çalıştığımız şirkete bağlı sağlık sigortamızın, 2 kişilik ilaç ve aşı masrafları 1000 doları karşılaması oldu; bu miktar cebimizden çıksaydı tatil bütçemiz ağır bir darbe yiyecekti.

Üç haftalık Brezilya gezisinin ekonomik olması için 5-6 ay önceden plan yapmak gerekiyor; uçak bileti ve otellerin pahalılığı bir yana, AirBNB veya uluslararası hostellerde bile yer bulmanız zaman daraldıkça güçleşiyor, özellikle yılbaşı arifesi gibi klasik tatil zamanlarında o coğrafyada olacaksanız ve yakıcı sıcağın altında sokaklarda sürünmek istemiyorsanız, aylar öncesinden konaklama yerlerinizi garantiye almanızda fayda var.

Amazon Yağmur Ormanları - S.Gun 2014

Montreal'den Miami aktarmalı olarak Brezilya'nın kuzey batısında bulunan, ülkenin en büyük eyaleti Amazonas'ın başkentine, Manaus Havaalanı'na iniş yaptık. 

Sıkıntımız, Miami'de çantaları almak zorunda kalarak, tekrar check-in yapmak için beklemek oldu;böylece bu 9 saatlik zaman zarfında şehir merkezini gezmek hayalimiz de suya düştü. Bu süreçte havalimanı ve yakınındaki otellerin de doluluğundan ötürü, havaalanının ücra bir köşesine kamp yatağını şişirip, üstüne serildik...

Planımızın ilk parçası Amazon'da konaklama; nehirde kano gezintileri, ormanın derinliklerinde uzun uzadıya yürüyüşler, hayvanları ve bitkileri fotoğraflamak ve sevgilim N.'nin hayran olduğu 'Tembel Hayvan'la yakından tanışmak.

Amazon Yağmur Ormanları, tembel hayvan - S.Gun 2014

Bir hafta boyunca, Amazon ve çevresinde yunuslarla yüzüp, şelalerden atlayıp, pirana tutup, cayman cinsi timsah, tarantula, iguana ve zehirli orman kurbağası ile tanışıp, onlarca çeşit kuş ve bitkiyi gözlemleyip;  uluyan maymunların cirit attığı, jaguarların sinsice dolaştığı ormanda, hamakta sabahladıktan sonra Sao Paulo`ya geçeceğiz.

Havaalanından kiraladığımız araç ile 4-5 günde plajlar ve adaları gezerek; Ubatuba, Paraty, Angra dos Reis şehirlerinde kalıp, ardından Rio'ya giderek, yeni yıla kuşkusuz Copacabana Plajı'nda; ayaklarımıza dalgalar vururken, milyonlarca insanla birlikte beyaz giyisiler giyerek gireceğiz..

Bavulun geç kalması durumunda sırt çantalarının bizi Amazon'da 6-7 gün idare etmesi gerekiyor. Sırt çantası olarak 'Osprey Stratos 50L' modelinde (bu) karar kıldım, ve özellikle aşırı sıcak günlerde ağ-sistemli sırt kısmının uzun yürüyüşlerde çok faydasını gördüm.

Amazonas  - S.Gun 2014

Kamera çantası olarak ise, güvenliği diğer çantalara göre daha iyi olan 22L kapasiteli lowepro photo hatchback (bu) modelini tercih ettik. Fotoğraf makinası bölümünün sırta yapışık ve fermuarlı oluşu artı yağmurluğunun bulunması, ani hava değişiklikleri ile karşılaşacağımız Brezilya için güvenli ve sağlam bir seçenek oldu.


Sırt Çantaları (kamera çantaları + sırt çantaları) 
 • 2 x Canon DSLR (Canon 7D + 70D) 
 • 4 x lens (Canon 50mm 1.4, Sigma 10-20mm, Canon 24-70mm IS, Canon 70-200mm IS)
 • 2 kişilik portatif, hafif hamak (bu), 2 carabiner (bu) ve 2 x 3 metrelik sağlam ve sıkılaştırıcılı ip (bu)
 • Zehirli sürüngen ısırıklarını emen enjektör (bu)
 • 2 x kafa lambası
 • 2 x el feneri
 • 2 x güneş gözlüğü
 • 2 x şapka (bu)
 • Su temizleme tabletleri (bu)
 • İlk yardım çantası
 • 2 x 2L su matarası
 • Hiking ayakkabıları + sandaletler 
 • Sineklik (bu) + DEET sinek-böcek kovucu
 • Dürbün
 • Tek kullanımlık lens temizle bezleri
 • Çarpmalara dayanıklı 2 TB harici disk
 • Canon pil şarj aleti
 • 2 çorap, 2 iç çamaşırı, 2 tshirt
 • XL Çabuk kuruyan hafif havlu (bu)
 • 2 x fermuarlı, şort olabilen yürüyüş pantalonu 
 • Gizlenebilen para çantası (bu)
 • 2 spork (bu)
Bavul
 • Yanında kaldığımız arkadaşımız bir meyve suyu sıkacağı istedi oldukça yer kapladığı için bir bavul şart oldu.
 • Yedek şort, çorap, tshirt, su geçirmez gömlekler.
 • Tripod
 • 20 metrelik çok kullanışlı tırmanış ipi (bu)
 • 2 x bıçak
 • Su geçirmez paketler
 • Yedek kalem pil ve canon kamera pilleri
 • Güneş kremleri
 • Dezenfektan
 • Şişme kamp yatağı (bu)
 • İnce çelik kablolu kilit
Amazon Yağmur Ormanları - S.Gun 2014 

Ne gibi tehlikelere göğüs gerdik?! Herhangi bir soygun, taciz, kapkaça uğradık mı?! Öğrendiğimiz yakın savunma tekniklerini kullanmak zorunda kaldık mı?! Yanımızda götürdüğümüz ekipmanlarla geri dönebildik mi?! Sao Paulo'dan Rio'ya araba ile giderken neler gördük?! İlk yardım çantasından neleri kullandık?! Sinek kovarlar işe yaradı mı? Amazon ormanlarında kamp yaparken hangi vahşi hayvanlarla karşılaştık?! 2. bölümde


S.Gun - Brezilya Yazı Dizisi Bölüm 1
Aralık 2014

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Kar Ülkesinin Başkenti Ottawa

Ottawa - Lebraton ve Parlamento Ne ilginç şu şehir! Keçiboynuzu gibi, sekiz ay kar içinde bekliyorsun ki dört aylık yaz gelsin. Kutup ayısı misali kış uykusuna yatmadan, ya da sıcaklık donma derecesinin altına düştügünde artık kalbi atmayan, hareket etmeyen, soluk almayan, yani tüm beyin faaliyetleri durmuş olan ve bir buz kütlesi içinde bahara kadar donmuş bir şekilde güneşi bekleyen Kanada orman kurbağası (*Rana sylvatica) gibi hiç degil. Eğlenip güle güle geçiriyoruz sekiz aylık az güneşli ama kar beyazdan aydınlanan günleri.

Japon Balıkçısı ve Hiroshima'nın 68. Yıldönümü

Japonya gezi yazısın ı  henüz bitirememiş olsam da günün anlam ve önemini anlatan bu yazıyı siteye eklemeye karar verdim. Biz bu ilk Japonya gezimizde Hiroshima ve Nagasaki'yi göremedik, lakin Tokyo, Osaka, Nara, ve Kyoto'da tanışıp görüştüğümüz arakadaşlara Hiroshima'y ı  sorunca gözlerinin dolmasından halen s üregelen  psikolojik etkilerini  net bir şekilde kavradık. Japonya - S.Gun 2009

Manaus - Brezilya

Amazon'un gizemli yağmur ormanlarında bir serüven yaşamak için, önce 'Amazonas'a uçmak gerekiyordu. Amazon havzasında yer alan ve karadan gitme imkanı olmayıp, sadece su ve hava yoluyla ulaşılan ormanın kalbindeki 'Manaus' şehrine, Air Canada bağlantılı TAM Airlines (Brezilya HavaYolları) ile uçtuk. Amazonas eyaletinin başkenti olan 'Manaus'a, Kanada ­Montreal'den hareketle, ABD­ Miami aktarmalı 17 saatte vardık. 5,5 milyon km2'lik bir alana yayılmış olan Amazon ormanlarında  yaşayacağımız maceranın başlangıç noktasi olarak bir liman kenti olan Manaus`a vardik.   Bir gün önce Kanada'da, ­eksi 30 santigrat dereceye dayanıklı montlarla dolaşırken, şimdi pantolon yerine şort giyinme telaşına düşmüştük... Manaus'ta 'Manauara' adında saat 23:30'a dek açık kalan, büyük bir AVM`den yanımızda getiremediğimiz yağmur botları, bıçak, olta, yağmurluk gibi bir çok ihtiyacımızı buradan karşıladık. Kentin ana caddesi ola

İstanbullu Bir Turistin Gözünden Ottawa - 2

17 Haziran Cuma: Chateau Laurier diye oldukça büyük bir otelin arkasında bulunan Majors Hill park mükemmel bir yer, öğlen yemeğini yine Bottega'dan alıp bu parka yürüdük.  Çimenlerin üzerinde bir ağaç gölgesine oturduk. Parkta hula hup çevirenler, frizbee oynayanlar çocuklarını çimenlere salıp onlarla beraber yuvarlananlar, kitap okuyanlar, yanlarında getirdikleri darbuka benzeri (djembe) enstrümanları çalanlar hepsi burada. Mutluluk tepesi olmuş burası.  Karşımızda Parlamento binasının arka cephesi görünüyor ve biraz aşağı doğru bakarsak Ottawa Nehri ve karşı kıyı Quebec eyaletinin Gatineau şehri.