Ana içeriğe atla

Görkemli Buz Yolu Gezisi

Zamanda yolculuk yapabileceğiniz en keyifli rotalardan biri Unesco Dünya Doğal Kültür Miras Listesi'nde bulunan Kanada Rocky Dağları'na giden yol üzerinde, Jasper ve Banff ulusal parklarını birbirine bağlayan ve Alberta eyaletinin 93 nolu otabanı olarak da bilinen "The Icefields Parkway" rotası.


Bir nevi buzul çağlarını deneyimi yaşayacağınız bu geziyi Calgary şehrinden araba kiralayıp bir günde de yapabilirsiniz, lakin yol boyunca sizi sağlı sollu sarmalayacak doğa güzelliklerinin doya doya tadına varmak için kendinize en az 3 gün ayırmanızı ve yol üzerindeki kamp alanlarında doğa ile baş başkonaklamanızı tavsiye ederim.  

Hava durumundan dolayı bir çok doğa sporunda el verişli en ideal dönem Temmuz ve Ağustos ayları olur. Bu tarihlerde yapacağınız geziler için kamp alanlarında konaklama fırsatı çin oluşacak yoğun talepten dolayı olası kamp alanlarında yerinizi internet üzerinden bir kaç ay önceden rezerve ettirmeniz gerekecek.

Kış aylarında gezecek olanlar için arabanızda en azından battaniye, fener, kar küreği, -20 C ve daha soğuğa dayanaklı uyku tulumları bulundurmayı ihmal etmeyin. Bu hava koşullarında kamp fikrini düşünebiliyorsanız zaten kamp konusunda deneyimlisinizdir, daha detaylı bir kamp listesini paylaşmaya gerek duymuyorum.

Brandon Smith - Alberta

Aslına bakarsanız bu 232 kilometrelik olağanüstü rotayı yaz aylarında motorsiklet ya da bisiklet ile tamamlamak çok daha keyifli olur. Bir diğer alternatif ise tur otobüsleri ve tren ile gezmek. Benim hayalim ise bir Temmuz ayında, hafif bir tur bisikleti ve arkasında yine hafif bir römork üzerinde taşıyacağım kamp eşyalarım ile bir haftalık sürede bu rotayı pedal çevirerek yapmak olurdu. Bol yokuşlu bu yol için sağlığınızın ve bisiklet kondisyonununuzun iyi olması gerekli.

3350 metre ye kadar yüksekliği bulunan buzul dağların eteklerinden geçen virajlı yollar boyunca, göller, şelalerler, ve eski çağlardan kalma buzulların yanı sıra yol kenarında bir çok vahşi hayvanı ait oldukları doğada fotograflama imkanınız olacak. Bizim Mayıayındaki gezimiz sırasında yol kenarlarında kolaylıkla rastlanabilen ayı, geyik, kirpi cinsleri dışında bir tırmanışımız sırasında yolumuz dağ keçileri tarafından narince kesildi.

S.Gun - Alberta

Bu gezi süresince beni en çok hayret ve hayranlığa düşürüp Kanada'yı neden çok sevdiğimi tekrar hatırlatan bir başka husus da, dağların arasından geçerek doğal hayatı bölen insan yapımı, asfalt otobanların her 50-60 kilometresinde bulunan üst geçitler oldu. Üst geçit deyince aklınıza büyük şehirlerde görmeye alıştığımız merdivenli şaheserler gelmesin, bahsettiğim geçitler birer otobanın iki yanını birbirine bağlayan, toprak ve çimenlerle örtülü, ağaçlarla kaplı, yola bakan yanları çitletlerle örülü, büyük baş hayvanların yolun bir tarafından diğer tarafına geçmesi için yapılmış üst geçitler. Küçükbaş hayvanlar için ise otobanın altından geçirilen tüneller yapılmış. Bu sayede küçükbaşlar büyüklerine yem de olmuyorlar. Herşey bir yana doğal hayat için bu ince ayrıntıyı düşünen zihniyet, yapımını sağlayan eyalet, ekonomik bütçe ayıran ülke sevilmeye değerdir.

Bu rota kışları kar yağışının çok yoğun olduğu bir kaç gün haricinde bütün yıl açık, Jasper kasabasından 105 kilometre uzaklıkta bulunan Columbia Buz Yolu turizm merkezi ise Nisan 15 ve Ekim 15 tarihleri arasında hizmet veriyor.

Kanada`da yaptığımız en güzel ve tekrar yapmak istediğimiz, yetmeyen gezilerden biri kesinlikle bu geziydi. Vahşi dağlık hayat konusunda yol boyunca bir çok gözlem yapabileceğiniz fırsatlar önünüze çıkacak. Yol kenarlarında ve yapacağınız yürüyüşler sırasında ayı, farklı çeşitlerdeki geyikler (elk, moose, caribou), dağ keçisi başta olmak üzere bir çok vahşi hayvanla karşılacaksınız.

Brandon Smith - Alberta

90 dakika civarında süren altı tekerli "Ice Explorer" adı verilen araçlar yine Nisan ortasından Ekim ortasına kadar hizmet veriyor. Bu araçlar ile Columbia Buz Yolu'nun normal araçlarla gidemeyeceğiniz kısımlarını görme fırsatınız olacak.

Stutsfield Buzulunda bulunan manzara noktasından ön plandaki çam ağaçlarının ardında tepesi buzlu dağ manzarasını izlerken yüzlerce yıllık buzulların havasını ciğerlerinize iekeceksiniz..

Bu büyülü doğa ile biraz daha yakın zaman geçirmek isterseniz yazları buzulların erimesi ile yükselen nehirlerde rafting (whitewater rafting), kamp, dağ yürüyüşleri ve bisiklet turları, kışları ise kros kayağı (cross country skiing) yapabilirsiniz.

S.Gun - Alberta

Etrafındaki buzulların beslediği etkileyici turkuaz-mavi rengi ile Peyto gölü`de yine Banff Ulusal Parkı içinde bulunuyor. Gölün ismi Banff bölgesinde eski bir kılavuz olan Bill Peyton`dan geliyor.  Bu gölü izlemenin en güzel noktası "Bow" tepe noktasına tırmanmak olur.

Yolculğun en muhteşem ve nefes kesici ve bir okadar da dinlendirici yanlarından bir mola noktası da Louise golü manzarası ile Fairmont Chateau Lake Louise otelinde en azından bir öğle yemeği için duraklamak ve manzarayı hafızalarınızın "mutlu dakikalar" bölününe kaydetmek olacaktır.  Mayıs ayı ile yavaştasn erimeye başlayan göle işerseniz girebilirsiniz.

Banff kasabasına kadar eğer bir tur otobüsü ile geldiyseniz ve maceraya açıksanız, Rocky Mountaineer treinine atlayıp dağları yaran muhteşem geçitler ve kristal berraklığında göllerin manzarasında önce Kamploops kasabasına, burada bir gün dinlenip sonraki gün de Kamploops'tan Rocky Sıradağlarını aşarak Pasifik Okyanusu kıyısında bulunan Vancouver şehrine varabilirsiniz.

Buz Yolu seyahetiniz boyunca kaçırmak istemeyeceğinzi noktaları şu şekilde sıralayabiliriz;
  • Athabasca Şelaleleri
  • Peyto Gölü ve Crowfoot Buzulları'nda mola
  • Minnewanka gölünde bot turu
  • Louise Gölü
  • Hoodoos gözlem noktası
  • Johnston Kanyonu ve Bow nehri
  • Emerald Gölü, Yoho vadisi, Victoria dağı ve Victoria büzülü, Takakkaw Şelalesi ve Kıkıng Horse nehri üzerindeki doğal köprü oluşum
  • Banff kasabasından Kamploops kasabasına Rocky Mountaineer treni ile  yolculuk.
  • Kamploops kasabasından Vancouver şehrine Rocky Mountaineer treni ile yolculuk

Seyahatiniz öncesi aşağıdaki sitelere  de önceden göz atmayı unutmayın.


Haziran, 2015
S.Gun

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Kar Ülkesinin Başkenti Ottawa

Ottawa - Lebraton ve Parlamento Ne ilginç şu şehir! Keçiboynuzu gibi, sekiz ay kar içinde bekliyorsun ki dört aylık yaz gelsin. Kutup ayısı misali kış uykusuna yatmadan, ya da sıcaklık donma derecesinin altına düştügünde artık kalbi atmayan, hareket etmeyen, soluk almayan, yani tüm beyin faaliyetleri durmuş olan ve bir buz kütlesi içinde bahara kadar donmuş bir şekilde güneşi bekleyen Kanada orman kurbağası (*Rana sylvatica) gibi hiç degil. Eğlenip güle güle geçiriyoruz sekiz aylık az güneşli ama kar beyazdan aydınlanan günleri.

Japon Balıkçısı ve Hiroshima'nın 68. Yıldönümü

Japonya gezi yazısın ı  henüz bitirememiş olsam da günün anlam ve önemini anlatan bu yazıyı siteye eklemeye karar verdim. Biz bu ilk Japonya gezimizde Hiroshima ve Nagasaki'yi göremedik, lakin Tokyo, Osaka, Nara, ve Kyoto'da tanışıp görüştüğümüz arakadaşlara Hiroshima'y ı  sorunca gözlerinin dolmasından halen s üregelen  psikolojik etkilerini  net bir şekilde kavradık. Japonya - S.Gun 2009

Manaus - Brezilya

Amazon'un gizemli yağmur ormanlarında bir serüven yaşamak için, önce 'Amazonas'a uçmak gerekiyordu. Amazon havzasında yer alan ve karadan gitme imkanı olmayıp, sadece su ve hava yoluyla ulaşılan ormanın kalbindeki 'Manaus' şehrine, Air Canada bağlantılı TAM Airlines (Brezilya HavaYolları) ile uçtuk. Amazonas eyaletinin başkenti olan 'Manaus'a, Kanada ­Montreal'den hareketle, ABD­ Miami aktarmalı 17 saatte vardık. 5,5 milyon km2'lik bir alana yayılmış olan Amazon ormanlarında  yaşayacağımız maceranın başlangıç noktasi olarak bir liman kenti olan Manaus`a vardik.   Bir gün önce Kanada'da, ­eksi 30 santigrat dereceye dayanıklı montlarla dolaşırken, şimdi pantolon yerine şort giyinme telaşına düşmüştük... Manaus'ta 'Manauara' adında saat 23:30'a dek açık kalan, büyük bir AVM`den yanımızda getiremediğimiz yağmur botları, bıçak, olta, yağmurluk gibi bir çok ihtiyacımızı buradan karşıladık. Kentin ana caddesi ola

İstanbullu Bir Turistin Gözünden Ottawa - 2

17 Haziran Cuma: Chateau Laurier diye oldukça büyük bir otelin arkasında bulunan Majors Hill park mükemmel bir yer, öğlen yemeğini yine Bottega'dan alıp bu parka yürüdük.  Çimenlerin üzerinde bir ağaç gölgesine oturduk. Parkta hula hup çevirenler, frizbee oynayanlar çocuklarını çimenlere salıp onlarla beraber yuvarlananlar, kitap okuyanlar, yanlarında getirdikleri darbuka benzeri (djembe) enstrümanları çalanlar hepsi burada. Mutluluk tepesi olmuş burası.  Karşımızda Parlamento binasının arka cephesi görünüyor ve biraz aşağı doğru bakarsak Ottawa Nehri ve karşı kıyı Quebec eyaletinin Gatineau şehri.