Ana içeriğe atla

Vancouver Git Başımdan Ben Sana Göre Değilim

Vancouver gezisinde kenara not aldığım bilgiler boşa gitsin istemedim ve ham bilgi olarak ekledim. Detaylı deneyimlerimizi aktardığımıVancouver yazı dizisine ise bu linkten ulaşabilirsiniz. Belki de Vancouver tam size göre bir şehirdir.

Vancouver git başımdan ben sana göre değilim. 
Ümitsizliğimi olsun anlasana 
hem kötüyüm karanlığım biraz çirkinim.


♪ Şehir adını Mr.Vancouver`dan alır. Kaptan George Vancouver, İngilitere donanmasında görevli bahriye subayı iken, 1792-1794 arası San Francisco yakınlarından bugünkü İngiliz Kolumbiyası'na kadar Kuzey Pasifiğin kıyı bölgesinin haritasını çıkartmış olan bir araştırmacı denizcidir. 

♪ Vancouver`da ikamet eden kişiye Vancouverite denir

♪ 1886`da nüfüsu 1000 civarında idi ve 3 adet günlük gazete çıkardıŞehrin nüfusu her yıl %3 lük sabit bir oranda arttı ve bugün nüfusu 2.3 milyon. Kanada'nın 3. metropolü olan Vancouver` da yaşayanların %53`ünün ana dili İngilizce değildir, ve nüfusun %35`i Kanada dışında başka bir ülke doğumludur.

♪ Vancouver, İstanbul`a 8.04672 km uzaklıktadır. İki şehir arasında 10 saatlik fark vardır.

♪ Gecmişte yerlilerin yaşıyor olmasına rağmen Vancouver şehir ünvanına 1886 da sahip olmuştur.

♪ University of British Columbia'nın dibinde, Georgia Boğazına bakan ve kıyafetin opsiyonel olduğu Wreck Beach, 8 kilometrelik Kuzey Amerika`nın en büyük çıplaklar plajıdır.

♪ Kuzey Amerikan`ın barındırdığı nüfusa oranla en yüksek Asyalı nüfusuna sahip şehridir. Kuzey Amerika`nın en büyük 2. Chinataown`u Vancouver`da bulunur.  Şehrin Richmond bölgesi Asyalı nüfusun en yoğun olduğu bölgedir. Rivayete göre Asyalılar "Richmond" sözcüğünü "Rich Man" gibi telafuz ettikleri ve burada zengiliklerini bir kat daha gösterebildikleri için ağırlıklı olarak bu mahalleye yerleşmeyi tercih ederler.

♪ Gastown bölgesi adını John Gassy Jack Deighton`dan alır. 1867`de Vancouver`ın Burrard Koyu`na geldiginde kendine yaptıracağı The Globe adlı barın inşaatı için bölgedeki işçilerle inşaat sürecinde istedikleri kadar viski içebilecekleri doğrultusunda anlaşır ve bar 24 saat içinde inşaat edilir.


2012 sayımlarına göre Vancouver`da kayıtlı evsiz (homeless) nüfusu 1,602 kişidir. Vancouver`ı yılda 9-15 milyon civarında turist ziyaret eder.

♪ A.B.D sınırına 40-50, Seatle`a ise 227 kilometre uzaklıktadır, A.B.D şehirleri ile kıyaslayacak olursak Portland ve Seatle`a yakın bir iklimi vardır. Vancouver rakım : 71m/236ft dir.

♪ Denman ve Davie sokaklarının kesişimindeki Morton Park ta Yue Minjun`un “A-maze-ing Laughter" adli 14 kahkaha atan adam heyekeli sanatçı Yue Minjun`dan 31 Aralık 2011 de Vancouver da sürekli durması için 1.5 milyon dolara satın alınmıştır. Heykellerin alınması için bütçenin büyük bir bölümü Lululemon şirketinin kurucusu Chip Wilson ve eşi Shannon tarafından karşılanmıştır.

♪ Kanada`nın en ılıman iklimine sahiptir lakin yılda ortalama 165 gün yağışlı geçer ve bir yılda ortalama 100 santimetre yağmur yağar. Temmuz ve Ağustos ortalama sıcaklığı 22  santigrat derecedir. 2014 Wikipedia güncel bilgilerine göre yıllık ortalama sıcaklık şu şekildedir: 

Ocak
Şubat 
Mart
 Nisan 
Mayıs 
Haziran
 Temmuz 
Ağustos
 Eylül 
Ekim 
Kasım 
Aralık
7
8
10
13
17
20
22
22
19
14
9
6

♪ Dünyanın en büyük çevreci sivil toplum kuruluşu Greenpeace, 1971`de Vancouver`da Kitsılano mahallesinde kurulmuştur. British Columbia eyaletinin kuzeyinde bulunan ABD'nin Alaska eyaleti sınırlarındaki Amchitka adasında gerçekleştirilen nükleer denemeleri protesto etmek için kurulan Greenpeace hükümetlerden, şirketlerden ve siyasi partilerden bağış kabul etmeden çevreyi koruma protestolarına halen devam etmektedir.

♪ Whistler dağı eskiden eteklerindeki sisten dolayı London Dağı olarak bilinirdi. 1966 da, 1968 kış olimpiyatlarına katılım amacı için açılmıştır. Whistler, yılda ortalama 468 inch (~ 12 metre) kar yağışı alır.

♪ Vancouver 2010 Kış Olimpiyatlarına 2800 civarında atlet katıldı, bu olimpiyatlarda Kanada en fazla altın alan ülke olarak Dünya rekorunu 1976`dan bu yana elinde tutan Soviet Union`dan almış oldu.

♪ Vancouver`ın Stanley Parkı 1001 dönüm (405 hektar) yüzölçümü ile NewYork `un Central Parkından %10 daha büyüktür. Parkın bulunduğu yarım adanın etrafını çevreleyen Seawall 21 kilometrelik, koşu, bisiklet, yürüyüş parkuru sağlar.

Whistler - S.Gun 2014
♪ Vancouver West End mahallesi Batı Kanada`nın en yoğun eşcinsel topluluğuna sahiptir. Davie caddesi, gay-dostu bir çok restaurant, gece kulubü, otel ve etkinliklere ev sahipliği yapar. 

♪ Vancouver`da 3 adet birinci lig takımı bulunur, buz hokeyinde Vancouver Canucks, futbolda Whitecaps, Amerikan futbolunda ise BC Lions takımı.

♪ Canucks kelimesinin kökeni çizgi roman kahramanı Johny Canuck adlı Kanada`lı çizgi roman karakterine dayanır.

♪ Haziran 21`de Güneş 5:07 de doğar ve 21:21 de batar, Aralık 21`de ise güneş 8:04 de doğar ve 16:16 da batar. Aynı gün içinde kayak, golf, yelkenli, sörf yapabilirsiniz.

♪ Kitsılano plajinda bulunan açık hava tuzlu su havuzu 137.5 metrelik uzunluğu (3 olimpik havuz boyu) ile Kanada`nın en uzun havuzu olma ünvanını taşır. Sabit 25 C sıcaklığa sahiptir.

♪ Vancouver havaalanının kodu YVR dir ve ücretsiz wifi hizmeti sunar. Türkiye`den ziyaret etmek isteyenler için, İstanbul ile Vancouver arası uçak bileti fiyatları dönemine göre $1100 - $1600 arası değişiyor. En uygun bileti bu link ten bulabilirsiniz. Havaaalnından şehir merkezine taksi ücreti $23-$30 civarı tutar.

♪ Gastown bölgesinde kendine has birçok bar ve butik bulunur. Water caddesi üzerinde bir de buhar ile çalışan saati göreceksiniz.


♪ Robson caddesi BC Place Stadyumu'ndan Stanley Park'a kadar uzanır. Vancouver Sanat Galerisi, Vancouver Halk Kütüphanesi, Robson Meydanı ve Pasifik Alışveriş Merkezi yine bu cadde üzerinde.

♪ Vancouver`ın bir diğer adı Kuzey Hollywood. Kuzey Amerika'da Hollywood ve New York'tan sonra gelen en büyük film üretim merkezi olmasıdır. Lions Gate, Paramount, Bridge Studios gibi yapım şirketlerinin Vancouver ofisleri bulunur. Vancouver film endüstrisi B.C eyaletine yılda 1 milyar dolardan fazla gelir katkısı sağlıyor ve 50.000 kişiye istihdam sağlıyor. Vancouver`da çekilen bazı filmler şu şekilde: 21 Jump Street, Fringe, The L Word, Smallville, Hellcats, BattleCtar GallaCtica, MaC Gyver, The X-Files, The Twilight Sağa: Breaking Dawn - Juno - Rise of the Planet of the Apes - First Blood - I Robot - Man of Steel - X-Men: The Last Stand ve Twilight: New Moon, Legends of the Fall.

♪ Vancouver limanı (Port of Vancouver yeni adı ile Port Metro Vancouver) Kanada`nın en büyük, Dünya`nın ise 50. en büyük limanıdır.

♪ Vancouver`lılar kahve ve donut yerine espresso ve biscotti ikilisini tercih ederler ve 100 den fazla Starbucks bulunur bazen karşı köşelere açılmış bazen 3 blockta 5 Starbucks görürsünüz Link Robson & Thurlow sokaklarının köşesindeki Starbucks`ta bir kahve eşliğinde insanları izlemeli.

♪ Antropoloji müzesi kesin ziyaret edilmesi gereken mekanlardan biridir. UBC kampüsündeki bu müzede yerlilerin yapmış olduğu sanat eserleri, heykel ve totemlerin orijinallerini bulabileceginiz gibi Kuzey Amerika`nin on bin yıllık insan bilim öğelerini inceleyebilirsiniz.

♪ JapaDog`dan en az bir kere denemilisiniz. 2005`de Japon bir çiftin kurduğu Japon usulü hot-dog, Japon mutfağından tatlarla özelleştirilmiş bir hot-dog çesidi olan JapaDog 2008 den bu yana oldukça popülerleşmiş. Hardal yerine teriyaki, miso ve tonkatsu sosları yanında deniz yosunu ve udon ile servis ediliyor.

♪ Granvile adası Vancouver`ın ünlü halk pazarına ev sahipliği yapar, bu pazar 7 gün boyunca 9 - 19 arası açıktır.

♪ British Financial Journal dergisi tarafından Dünya`nın en yaşanılası şehri olarak seçmiştir “World’s Most Livable City" olarak. 

♪ Forbes dergisine göre Vancouver ve Vieanna Dünya`nın en yüksek kaliteli yaşam standartlarında ilk 3 te yer alır ve 2006 Yılında Vancouver yaşaması en pahalı şehirler listersinde 143 şehir içinden 56. olmuştur. 2004 ve 2005 yıllarında Conde Nast Traveler Magazine tarafından Amerika kıtasının en iyi şehri “Best City in America” seçilmiştir. 2007 yılında Dünyanın 10. En temiz sehri olarak seçilmiştir.

♪ Şehir sınırlarında kayak yapıbileceğiniz 3 büyük dağ bulunur, Grouse Mountain, Mount Seymour and Cypress Mountain. Formuna güvenen arkadaşlar Grouse Dağının 850 metrelik, "Mother Nature's Stairmaster" olarak bilinen tahta basamaklarından tırmansınlar. Yorulurum diyenler ise 15 dakikada bir kalkan Skydrive gondolası ile tepeye ulaşabilir. 

♪ Lions Gate Köprüsü 1938 de yapımı bitmiştir ve şehir merkezi ile Kuzey Vancouver`ı ve batı kıyı şeridini birbirine bağlar, İngilterenin ünlü Guiness ailesi tarafından yaptırılmıştır. Vancouver şehir mekezinden Whistler Dağına giden 99 nolu otobana (bir diğer adı ile Denizden Göğe - Sea to Sky) bu köprüyü kullanarak geçilir. Vancouver şehir merkezinden otoban geçmez.

Highway 99 - S.Gun 2014
♪  Vancouver`ın metro sistemi SkyTrain 3 hat üzerinde 47 durağa sahiptir.

♪ Forbes Traveller dergisine gore Kitsilano Plajı Kuzey Amerika`nın en seksi plajı seçilmiştir.

♪ Her Eylül ayında "Fringe Festival" adı altında tiyatro festivali olur, ve sınırları zorlayan tiyatrel gösteriler kesinlikle izlenmelidir. 

♪ Deniz mahsüllü Japon yemekleri deneyimi için Blue Water Café & Raw Bar, kesinlikle denenmesi gereken bir mekanlardan biri. 

♪ Vancouver`da Car2Go sistemi ile araba kiralama işini çok kolaylaştırabilirsiniz. Link, aracın benzin seviyesi, lokasyonu, kiralanabilirlik durumunu gösteren akıllı telefon app leri sayesinde yakınınızda bir araç bulmak çok kolay. 

♪ Her ayın son cuma günü Vancouver Sanat galerisi geç vakte kadar açık olur ve yeni sanat eserlerinin sergilenmesi olur Fuse Fridays adı altında web sitesinden bak. Link 

♪ Emily Carr, Vancouver bölgesinde yaşamış, yerli desenlerine öncelik vermiş,  bölgenin en önemli ressamlarından biridir. 

♪ Gezmeden dönülmeyecek yerlerinin listesi şu şekildedir. Stanley Park, Whistler, Grouse Mountain, UBC, Robson Street, Capilano Asma Köprüsü, Vancouver Akvaryumu, Granville Adası ve halk pazarı,  Vancouver Sanat Galerisi, Gözlemevi (Lookout), Kitsılano ve Kits Plajı, Gastown ve Chinatown, Opus Oteli, Lynn Kanyonu, English Bay plajı, Dr Sun Yat Sen botanik bahçesi.  

♪ Gelir oranlarını karşılaştırmak için Vancouver`da bir yazılım mühendisinin farklı şirketlerdeki ortalama maaş tablosuna göz atalım. [1]. Ayrıca 5 şehirde farklı mühendislik dallarında okul sonrası başlangıç maaşlarını gösteren bu tablo da konu hakkında fikir edinmenize yardımcı olacaktır. [2]

 Capilano nehrinin 70 metre üstünde kurulu, 137 metrelik  Capilano Asma Köprüsü`nün de içinde bulunduğu parka günlük giriş ücreti $31.95, işin ilginci British Columbia eyaletinde ikamet edenlere yıllık paso da aynı fiyat.

♪ Metro Vancouver civarında 7 ünivertiste bulunur: University of British Columbia, Capilano University, Emily Carr University of Art & Design, Fairleigh Dickinson University, Kwantlen Polytechnic University, Trinity Western University ve Simon Fraser University.

♪ Vancouver`da lise üstü eğitim veren kolejlerin sayısı da oldukça fazladır: 
Arbutus College, Columbia College, Langara College, Ashton College, Canadian College, Corpus Christi College, Discovery Community College, Executive Hotel Management College, ITD Canada, Imperial Hotel Management College, Methodica Acting Studio for Film and Theatre, Metropolitan Community College, MTI Community College, Native Education College, New Image College of Fine Arts, North Island College, Northern Lights College, Northwest Community College, St. Mark's College, Selkirk College, Sprott Shaw College, Trinity Western University, Vancouver Community College, Vancouver Institute of Media Arts (VanArts), Winston College, Vancouver Animation School, Western Community College

♪ Ortalama bir müstakil evin fiyatı 2014 yılında $1,254,587 bu fiyat aslında Londra ve New York ortalamasının da üstünde. Kiralık ev fiyatlarına göz atmak için ise bu linki takip edebilirisiniz.

Vancouver Seawall - S.Gun 2014
♪ İstatistik Kanada`nın verilerine göre Vancouver'da işsizlik oranı %7.0. Buna rağmen bir çok iyi şirketin (IBM, E.A Games, Microsoft, Accenture, SAP) Vancouver`da ofisleri mevcut. 2014-15 yılında Microsoft`un Vancouver ofisini genişleterek extra 400 kişilik iş istihdamı yaratma planları var.

♪ Vancouver`da bazı kafelerde marijiuana kullanımı serbestttir. 4. ayın 20. günü kenevir otu kullanımının kutlama günüdür. Link 

♪Vancouver`ın şehir merkezinin "Eastside" bölgesi Kanada`nın en fakir mahallesidir. Vancouver`ın evsiz nüfusun büyük bir bölümü bu mahallede günlerini geçirir. Bu bölgenin sokaklarında kendilerine damardan eroin şırıngalayan insanlar görmeniz oldukça olasıdır. Neden bu konuda bir adım atılmamış bu güne kadar bilmiyorum. 

♪ Vancouver`da ev bakarken mahallelerin suç oranlarına da bir göz atmakta fayda var:  Vancouver Police Servisinin harita üzerinde raporları.

♪ Vancouver`da ev kiraları, emlak piyasasının pahalılığından dolayı  diğer şehirlere göre daha yüksektir. Bir kaç ev bulma sitesinden bakacak olursak 1

♪ Kısa dönemli konaklama için en ekonomik opsiyonlar; 
Hosteler: Hi-Vancouver Central, Hi-Vancouver Downtown, Cambie Hostel, C&N Backpackers ya da AirBnB`den oda eve kiralama yöntemini kullanabilirsiniz. Ucuz otel fiyatları bulabileceğiniz kullanışlı bir site ise: Hotwire 

♪ Vancouver`da son moda kıyafet alışverişi yapmak için gezmeniz gereken diğer muhitler ise; Burnaby, Commercial Drive, Davie Village, Gastown, Granville Caddesi, Granville Island Market, Kerrisdale, Kitsilano, Yaletown ve Main Caddesi.

♪ Vancouver ve civarında evlere ve kiralara göz atmak isterseniz padmapper sitesinden harita üzerinde evleri görüntüleyebilirsiniz.

♪ Vancouver ve Ottawa ya da diğer şehirler arasındaki yaşam masraflarını karşılaştırmak isterseniz sürekli güncellenen bu web sayfasını kullanabilirsiniz.

Bu kadar bilgi sonrasında nerdeyse sanal bir Vancouverite olursunuz : )

Aykırı bir yolcuyum dünya geniş, 
büyük bir kulak çınlıyor içimdeki. 
Çetrefil yolculuğum kesinleşmiş. 
Sakın başka bir şey getirme aklına. 
Vancouver git başımdan ben sana göre değilim, 
ölümüm birden olacak seziyorum, 
hem kötüyüm karanlığım biraz çirkinim. 
Vancouver git başımdan seni seviyorum...

S.Gun, 
Nisan 2014


Yorumlar

 1. Cok yardimci guzel bilgiler. Tesekkurler

  YanıtlaSil
 2. Yardımcı olduğuna sevindim.

  YanıtlaSil
 3. güzel bir anlatım olmuş gitmeden önce hemen hemen fikir sahibi olduk gibi
  tşk.

  YanıtlaSil

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

Kar Ülkesinin Başkenti Ottawa

Ottawa - Lebraton ve Parlamento Ne ilginç şu şehir! Keçiboynuzu gibi, sekiz ay kar içinde bekliyorsun ki dört aylık yaz gelsin. Kutup ayısı misali kış uykusuna yatmadan, ya da sıcaklık donma derecesinin altına düştügünde artık kalbi atmayan, hareket etmeyen, soluk almayan, yani tüm beyin faaliyetleri durmuş olan ve bir buz kütlesi içinde bahara kadar donmuş bir şekilde güneşi bekleyen Kanada orman kurbağası (*Rana sylvatica) gibi hiç degil. Eğlenip güle güle geçiriyoruz sekiz aylık az güneşli ama kar beyazdan aydınlanan günleri.

Japon Balıkçısı ve Hiroshima'nın 68. Yıldönümü

Japonya gezi yazısın ı  henüz bitirememiş olsam da günün anlam ve önemini anlatan bu yazıyı siteye eklemeye karar verdim. Biz bu ilk Japonya gezimizde Hiroshima ve Nagasaki'yi göremedik, lakin Tokyo, Osaka, Nara, ve Kyoto'da tanışıp görüştüğümüz arakadaşlara Hiroshima'y ı  sorunca gözlerinin dolmasından halen s üregelen  psikolojik etkilerini  net bir şekilde kavradık. Japonya - S.Gun 2009

Manaus - Brezilya

Amazon'un gizemli yağmur ormanlarında bir serüven yaşamak için, önce 'Amazonas'a uçmak gerekiyordu. Amazon havzasında yer alan ve karadan gitme imkanı olmayıp, sadece su ve hava yoluyla ulaşılan ormanın kalbindeki 'Manaus' şehrine, Air Canada bağlantılı TAM Airlines (Brezilya HavaYolları) ile uçtuk. Amazonas eyaletinin başkenti olan 'Manaus'a, Kanada ­Montreal'den hareketle, ABD­ Miami aktarmalı 17 saatte vardık. 5,5 milyon km2'lik bir alana yayılmış olan Amazon ormanlarında  yaşayacağımız maceranın başlangıç noktasi olarak bir liman kenti olan Manaus`a vardik.   Bir gün önce Kanada'da, ­eksi 30 santigrat dereceye dayanıklı montlarla dolaşırken, şimdi pantolon yerine şort giyinme telaşına düşmüştük... Manaus'ta 'Manauara' adında saat 23:30'a dek açık kalan, büyük bir AVM`den yanımızda getiremediğimiz yağmur botları, bıçak, olta, yağmurluk gibi bir çok ihtiyacımızı buradan karşıladık. Kentin ana caddesi ola

İstikamet Brezilya

Sevgilim N. ile tanıştığımız ilk aylarda; saatlerce hiç sıkılmadan 'National Geographic' belgeselleri izleyip, Amazon yağmur ormanlarında kamp yapmanın, yüzlerce vahşi hayvanla iç içe kalmanın hayalini kurardık... Yıllar yılları kovaladı, biz belgeselleri izlemeye devam ettik; Amazonlar da art ık  bizim gibi doğa kanunlarına inanan bir çift için  kutsal bir mabet halini aldı. Üniversite eğitimleri bitti, yeteri kadar çalıştık, ailelerimizin de desteğiyle, küçük çaplı bir Brezilya çıkartmasına vakit ve nakit ayırabilecek duruma anca gelebildik. Öyleyse, ver elini Brezilya... Santa Terasa`dan manzara, Rio - S.Gun 2014